Značné obavy vyvolala v pondělí večer v Zábřehu na Šumpersku zpráva, že do Moravské Sázavy měly spadnout dvě přibližně čtrnáctileté dívky. Kolem řeky se zvýšeným průtokem se rozběhla pátrací akce a vyšetřování, které nakonec ukázalo, že oznamovatel si událost vymyslel.
Město Zábřeh zveřejnilo v pondělí večer na svém profilu na sociálních sítích důležitou výzvu, která se týkala potenciálně velmi nebezpečné situace. „Dnes večer přijali hasiči oznámení, že měly do řeky Moravské Sázavy u vlakového nádraží v Zábřeze spadnout dvě dívky ve věku přibližně 14 let. Není ale jisté, zda se toto tvrzení zakládá na pravdě,“ uvedli představitelé třináctitisícového sídla ležícího v okrese Šumperk a doplnili: „Žádáme vás, pokud pohřešujete své děti, neprodleně informujte policii na lince 158.“
Informace se začala okamžitě šířit, sdílelo ji přes 1300 uživatelů. Později se naštěstí ukázalo, že nepotvrzená zpráva byla skutečně výmyslem. „Náročná hasičská a policejní akce byla ukončena. Při výslechu ohlašovatele bylo potvrzeno, že si událost vymyslel. Jednalo se tedy planý poplach. Všichni policisté i hasiči, kteří celý víkend pomáhali při povodních,“ ujistilo po několika hodinách město.
Pondělí, 16. září 2024, 09:44
Až polovina lidí na Jesenicku odmítla evakuaci ze vzduchu. Podle armádního pilota Vlastimila Baudyše zachraňovat takzvaně na sílu nejde. "Ani to nesmíme a nemůžeme, vzpouzející člověk by poslal k zemi celý vrtulník,“ vysvětluje pilot.
Telefonické oznámení o závažné situaci obdržela policie okolo půl sedmé večer, zprávu tohoto typu nemohly záchranné a bezpečnostní složky podcenit. V akci bylo velké množství hasičů a policistů včetně psovoda se služebním psem. Podle policejní mluvčí Marie Šafářové byl na místo přivolán i vrtulník s termovizí. Pátrání probíhalo více než tři hodiny „Vrtulník prohledával Moravskou Sázavu od místa, kde údajně měly dívky spadnout do vody až po soutok s Moravou a dokonce pak rozšířili oblast až po úroveň obce Lukavice,“ specifikovala mluvčí Šafářová přibližně šestikilometrový úsek důkladně propátrávaný leteckou službou policie. Helikoptéra hledané nenašla, po obou březích tak znovu vyrazily rojnice a riziko na rozvodněné řece opět podstupovali hasiči ve člunech. „Během doby opakovaného pátrání se oznamovatel při podání vysvětlení na služebně přiznal, že se informace nezakládá na pravdě, že pod vlivem alkoholu měl zřejmě nějaké vidiny,“ doplnila policistka s tím, že policisté muži naměřili při dechové zkoušce přes dvě promile alkoholu. „Muž jim uvedl, že si ten den koupil v supermarketu nějaké pivo, které vypil. Poté dostal zřejmě záchvat, během kterého ‚se mu v hlavě odehrál tento příběh‘. Došel proto na nedalekou čerpací stanici, kde si vypůjčil telefon a zavolal na tísňovou linku,“ přiblížila mluvčí.
Pro dotyčného bude mít nepravdivé oznámení další důsledky. „V úterý 17. září byly v daném případu zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu šíření poplašné zprávy a věc si převzali šumperští kriminalisté. Probíhají další procesní úkony. Za uvedené jednání podezřelému v případě prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let. Případ byl kvalifikován jako zločin s přísnější trestní sazbou z důvodu spáchání v době živelní pohromy. Nutno podotknout, že policisté v těchto dnech také v souvislosti s aktuální krizovou situací řeší přestupky podle krizového zákona,“ uvedla mluvčí Šafářová.
Jednání oznamovatele smyšlené krizové situace odsoudilo pod příspěvkem mnoho lidí. „Zdržují hasiče… Kdo si to vymyslel je neuvěřitelnej… Nechala bych ho to celý zaplatit. Hasiči mají spoustu práce po povodních... Místo vymýšlení by měl raději pomoct tam, kde to potřebují,“ napsala například komentující Kateřina.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.