Počasí dnes4 °C, zítra3 °C
Pondělí 9. prosince 2024  |  Svátek má Vratislav
Bez reklam

Kdo může za otravu řeky Bečvy? Krajský soud dnes potvrdil zproštění ředitele firmy Energoaqua

, aktualizováno 27. listopadu 2024, 11:22

Krajský soud zprostil ředitele společnosti Energoaqua Oldřicha Havelku obžaloby kvůli otravě řeky Bečvy ze září roku 2020. Rozhodnutí je pravomocné. Při otravě do vody unikly jedovaté chemikálie, které otrávily na 40 tun ryb.

Ředitel společnosti Energoaqua Oldřich Havelka je po dnešním rozsudku pravomocně zproštěn obžaloby. Olomoucký krajský soud zamítl odvolání státního zástupce, který požadoval, aby soud případ vrátil zpět vsetínskému okresnímu soudu.

Při otravě Bečvy v září roku 2020 uhynulo čtyřicet tun ryb, řeka se z této ekologické havárie vzpamatovává dodneška. Ekologická katastrofa postihla Bečvu 20. září 2020. Policie, která se opírala o posudek znalce Jiřího Klicpery, dospěla k závěru, že se kyanidy do řeky dostaly kanálem z Rožnova pod Radhoštěm, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. V Rožnově má sídlo obžalovaná společnost Energoaqua, která spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly.

Někteří rybáři a vědci to však považují za nesmysl, neboť první ryby začaly v řece hynout dál než tři kilometry od vyústění kanálu. Únik jedů tak podle nich musel být podstatně blíže k místu nálezu prvních uhynulých ryb. Také zástupci společnosti vylučují, že by byli původcem ekologické havárie.

Pomoc pro krajinu i obce. Olomoucký kraj podepsal se státem memorandum o obnově řeky Bečvy

Přirozený charakter řeky Bečvy, jejíž významná část zasahuje také do regionu Olomouckého kraje, plánuje vodnímu toku navrátit hejtmanství ve spolupráci se státními složkami. Úprava má přispět také k navýšení protipovodňové ochrany okolních obcí a...

Havelka čelil obžalobě za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Původně mu hrozil rok až pět let vězení. Státní zástupce Libor Skácel dnes nazanačil, že zváží mimořádný opravný prostředek.

"Soud se ztotožnil s rozsudkem Okresního soudu ve Vsetíně s tím, že nebyl prokázáno, že obžalovaný jako fyzická osoba spáchal trestné činy, které mu byly kladeny za vinu, a z toho důvodu bylo zamítnuto odvolání," řekla soudkyně Michaela Burešová. Svou roli v rozhodnutí soudu podle ní hrálo i to, že se nepodařilo zjistit, co konkrétního se toho dne odehrálo, zda šlo například o ojedinělý exces. "Rozhodnutí soudu prvního stupně považujeme za správné, přesvědčivé a velmi podrobně zdůvodněné," uvedla soudkyně Burešová.

Krajský soud bude nyní v neveřejném jednání řešit nesouhlas státního zástupce s postupem soudu v případě společnosti samotné. Vsetínský soud ji sice označil za viníka, neshledal však její objektivně trestní odpovědnost a věc postoupil jako možný přestupek České inspekci životního prostředí.

Za otravu Bečvy může společnost Energoaqua, rozhodl soud ve Vsetíně. Ředitele však obžaloby zprostil

Za tři roky starou otravu řeky Bečvy může podle dnešního rozsudku vsetínského soudu Společnost Energoaqua, nepodařilo se však zjistit, co přesně se v podniku stalo. Ředitele firmy Oldřicha Havelku soud obžaloby zprostil. Při otravě zemřelo 40 tun...

Také soudkyně Burešová v rozhodnutí uvedla, že tím, kdo vypustil osudné odpadní vody do řeky Bečvy, je společnost Energoaqua. "Bylo prokázané, že ve firmě bylo takové množství kyanidu, které dostačovalo k otravě řeky. Na základě řady důkazů máme za to, že kyanidy unikly ze společnosti Energoaqua," uvedla soudkyně s tím, že kyanid byl podle znalců určen jako jediná látka, která mohla zapříčinit otravu řeky. 

Žalobce naopak tvrdil, že Havelka svými kroky týkajícími se nakládání s kyanidy jako s odpadními vodami a odpojením lagun zapříčinil ekologickou havárii. Obhajoba i dnes vinu popřela, Havelka v dlouhém výčtu objasňoval všechny okolnosti svého postupu schváleného správními orgány a odkazoval se na to, že jednal v oprávněné důvěře, že tato rozhodnutí jsou v souladu s právem.

Ekologická katastrofa postihla Bečvu na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje, v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy zhruba na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Za zásadní důkazy, že ryby otrávily kyanidy, považuje soud znalecké posudky, videa, fotografie, odborná vyjádření nebo výpovědi svědků. Nejkvalitnější znalecký posudek k případu podle soudu vypracovali odborníci Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

Štítky Bečva, otrava, úhyn, ryby, obžaloba, rozsudek, krajský soud, Energoaqua, Česká inspekce životního prostředí, státní zástupce, generální ředitel

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Kdo může za otravu řeky Bečvy? Krajský soud dnes potvrdil zproštění ředitele firmy Energoaqua  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.