Nového spolubydlícího mají surikaty v africkém pavilonu Kalahari v zoologické zahradě na Svatém Kopečku. Zoo Olomouc rozšířila sbírku zvířat o noháče kapského – neobvyklého hlodavce, jehož domovinou je jižní či východní Afrika. Jednou ze zvláštností vzácněji chovaného druhu je vlastnost jeho srsti, která pod ultrafialovým zářením růžově světélkuje.
Neděle, 11. května 2025, 19:13
Zoo na Svatém Kopečku se letos podařilo odchovat šest kolouchů velmi vzácného jelena siky vietnamského. Tento druh je ve volné přírodě vyhuben a v zoologických zahradách v Evropě dnes žijí stovky jedinců. S pětadvaceti členy patří olomoucké stádo...
Noháč kapský v přírodě obývá suché oblasti savan, polopouště i travnaté pláně, větší hlodavec připomínající křížence zajíce s malým klokanem je nově k vidění i v Zoo Olomouc. „Obývá pavilon Kalahari a do budoucna k tomuto samci přibude i jeho samičí protějšek,“ sdělila v tiskové zprávě zooložka Eliška Veselá.
Podle mluvčí olomoucké zahrady Ivety Gronské je noháč atraktivním druhem pro návštěvníky i odborníky. „Jeho skákavý pohyb, zvláštní tělesná stavba a tajemná fluoreskující srst z něj činí ideálního ‚ambasadora‘ afrických hlodavců a připomínku, že i méně známá zvířata mají své místo ve světě přírodních pozoruhodností,“ podotkla ke zřídka chovanému druhu mluvčí.
Právě jedna z vlastností srsti noháče kapského je neobvyklým úkazem. „Pod ultrafialovým světlem fluoreskuje do růžova. Tento jev byl vědecky popsán teprve nedávno a řadí noháče mezi několik málo známých druhů savců s touto schopností. Přesná funkce tohoto jevu zatím není zcela objasněna – může jít o komunikační prvek, maskování nebo vedlejší produkt složení srsti,“ uvádí Iveta Gronská.
Přibližně pětatřiceticentimetrový hlodavec s obdobně dlouhým ocasem má mimořádně silné zadní končetiny, díky kterým je schopný skákat až do vzdálenosti tří metrů. „Noháč kapský je výhradně noční zvíře. Přes den se ukrývá v podzemních norách, které si sám vyhrabává. Chrání ho nejen před žárem slunce, ale i před predátory. V noci pak vyráží za potravou – živí se hlavně semeny, trávami, kořínky a jinými podzemními částmi rostlin, ale příležitostně nepohrdne ani hmyzem,“ popisují zástupci Zoo Olomouc ostražité zvíře s výborným sluchem a čichem.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám