Na olomouckém vlakovém nádraží si mohou lidé zdarma do vlastní lahve natočit filtrovanou vodu. Jde o jedno z dvanácti míst v zemi, kde Správa železnic společně se startupem Lokni spustily projekt s názvem Železnice bez plastů.
"Olomouc se tak připojuje k nádražím Praha, Břeclav, Kolín, Děčín, Hradec Králové, Náchod, Česká Třebová, Ostrava a Plzeň, kde byl provoz filtračních stanic již spuštěn, a cestující si tak namísto nákupu balené vody mohou načepovat perlivou či neperlivou vodu z důvěryhodného zdroje. Díky novému tarifu Nádraží si každý může načepovat půl litru vody denně zdarma," uvedla mediální zástupkyně projektu Johana Valtrová.
Správa železnic chce tímto způsobem snížit používání PET lahvích ve vlacích, které jsou často rozdávány zdarma. "Hodně lidí volá po pitné vodě zdarma přímo na nástupištích. V zimních měsících to bývá problém," vysvětlil generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Celý projekt je podle něho zatím ve zkušebním provozu, na jaře ho Správa železnic vyhodnotí. "Funguje vzdálená diagnostika, takže budeme vidět odběry," dodal Svoboda.
Díky aplikaci si lidé natočí půl litru neperlivé vody zdarma, bez ní stojí šest nebo osm korun za litr, platit se dá pouze kartou. Aplikaci si lidé stáhnout do mobilního telefonu, zvolí tarif Nádraží a naskenují z telefonu svůj QR kód. Stroj jim pak vydá vodu.
"V posledních třech letech se Lokni rozšířilo na velké většině českých vysokých škol, kde studenti vyměnili petky za plnění vlastních lahví. Dnes tu síť používá 75 tisíc studentů a deset až dvacet tisíc z nich si tu lahev každý den naplní," informoval zakladatel společnosti Lokni Martin Václavík.
Pondělí, 15. ledna 2024, 10:56
Vysokorychlostní železnici na Moravě postaví soukromá firma, protože stát nemá peníze. Správa železnic nyní vypsala studii proveditelnosti PPP na trasy z Ostravy do Brna a do Břeclavi. Nejdále je příprava trati z Přerova do Ostravy, kde rychlovlaky...