Tisíc let středověké Olomouce. Muzeum otevřelo výstavu cenných archeologických nálezů

Autoři | Foto Muzeum umění Olomouc

Nejvýznamnější archeologické nálezy přibližující dějiny středověké Olomouce představuje nová výstava nazvaná Město na třech pahorcích. Cenné exponáty jsou od středeční vernisáže k vidění v olomouckém arcidiecézním muzeu.

Expozice Město na třech pahorcích přibližuje historický význam tří olomouckých návrší – Svatopetrského, Svatováclavského a Svatomichalského, kde stálo sídlo olomouckých knížat a dva kamenné hrady. Věnuje se také počátkům olomouckého biskupství či zaniklým církevním stavbám. Návštěvníci tak spatří nejvýznamnější hmotné památky, které jim nastíní příběhy středověké Olomouce 6. až 16. století.

„Nálezy dokládají budování nejstarších kostelů, o jejichž existenci jsme donedávna neměli tušení. Každodenní život měšťanů dokládají fragmenty kachlových kamen a bohatá vybavení kuchyní, psací potřeby jsou připomínkou rozkvětu vzdělanosti, o trávení volného času svědčí hrací kameny a dětské hračky, ale jsou zde zastoupeny také zbraně a výstroj bojovníků,“ vylíčila v tiskové zprávě autorka a kurátorka výstavy Jana Hrbáčová a dodává: „Textilie a šperky svědčí o proměnách módy, zatímco poklady mincí spolu s kupeckými váhami dokládají skutečnost, že středověká Olomouc byla také centrem obchodu.“

Jedním z pozoruhodných exponátů je břidlicová destička s rytinou kněze ze 2. poloviny 9. století, která sloužila jako krycí deska otvoru v oltáři pro uložení relikvií v nejstarším předchůdci kostela sv. Petra, jehož počátky spadají do období Velké Moravy. „Po zániku kostela byla spolu s dalšími předměty rituálně uložena v jámě vysekané do skály. Výstava odhalí, jaký význam měla rytina pro své současníky,“ podotkla kurátorka.

Novostavba a rekonstrukce. Náklady na obrovskou muzejní stavbu v Olomouci překročí miliardu

Ministerstvo kultury v závěru minulého týdne představilo rozpočtové priority, mezi nejzásadnější investice resortu se řadí také diskutovaná budova SEFO v centru Olomouce. Výstavba Středoevropského fóra Olomouc by se měla naplno rozběhnout v roce...

Zajímavostí je mimo jiné také meč s nápisem „ULFBERHT“ z přelomu 9. a 10. století, který pochází z franských dílen a ve své době představoval vrchol raně středověkého kovářství. „Je totiž kován z mnohokrát překládaných vrstev, které zaručují ideální vlastnosti – houževnatost jádra a ostrost břitu. Tyto meče, jejichž cena byla nesmírně vysoká, se z Franské říše nesměly vyvážet a prodávat cizincům. V Olomouci se přesto dochovaly hned dva z nich,“ upozornili zástupci muzea.

„Návštěvníkům výstavy chceme ukázat středověkou Olomouc, jakou skutečně byla. Pro výstavu bylo vybráno celkem 300 exponátů, jde o nejvýznamnější nálezy objevené v Olomouci od 19. století až do současnosti, ty nejčerstvější byly vykopány v loňském roce. Výstava pokrývá celé období středověku od raného až po vrcholný, jde o tisícileté období,“ shrnula na tiskové konferenci autorka expozice. Výstava archeologických nálezů bude v arcidiecézním muzeu k vidění až do konce srpna 2025.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Výstava, expozice, muzeum, Arcidiecézní muzeum, Město na třech pahorcích, Olomouc, středověk, historie, Olomoucký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.