V dalším díle Politické koridy předsedové politických klubů v olomouckém zastupitelstvu nebo jejich zástupci odpovídali na otázku: Na začátku května před dvaceti lety Česká republika vstoupila do Evropské unie? Co členství v EU přineslo Olomouci?
Odpovědi zastupitelů nejsou redakčně upraveny a jsou řazeny podle času doručení do redakce.
Tomáš Sýkora (ANO)
Dvacetileté členství České republiky v Evropské unii mělo pro Olomouc značný pozitivní dopad. Díky evropským fondům prošla městská infrastruktura rozsáhlou modernizací. Investice do obnovy silnic, veřejného osvětlení a kanalizace zvýšily komfort a bezpečnost obyvatel města. Veřejná doprava získala nové, ekologicky šetrnější autobusy a byly vybudovány nové tramvajové tratě, což zlepšilo mobilitu městské populace i přístup k okolním oblastem.
Rozsáhlá rekonstrukce historických památek v Olomouci zvýšila jejich přitažlivost pro návštěvníky z různých koutů světa. Restaurování řady barokních a renesančních budov v centru města nejenže podpořilo zachování kulturního dědictví Olomouce, ale také zlepšilo vizuální podobu historického jádra. Tato snaha o obnovu a ochranu architektonických skvostů přispívá k dlouhodobé udržitelnosti a estetické hodnotě města.
Vzdělávací sektor těžil z významného financování, které pomohlo modernizovat vybavení a infrastrukturu Univerzity Palackého, jedné z nejstarších a nejprestižnějších univerzit v České republice. Toto zlepšení přilákalo větší počet domácích i zahraničních studentů a umožnilo širší nabídku studijních programů.
Podpora malých a středních podniků se rozšířila prostřednictvím různých grantů a programů financovaných z EU, což umožnilo místním podnikatelům rozvíjet své aktivity a přispívalo k diverzifikaci místní ekonomiky. Zvýšila se také schopnost těchto podniků zapojit se do mezinárodního obchodu a využívat evropský jednotný trh.
Celkově Olomouc získala díky členství v EU možnost zrealizovat projekty, které by jinak zůstaly kvůli finančním omezením pouhými plány. Město tak upevnilo svou pozici jako důležité kulturní a ekonomické centrum, které je atraktivní nejen pro turisty, ale i pro podnikání a studium.
Úterý, 26. března 2024, 18:01
V dalším díle Politické koridy zástupci politických strana a hnutí v olomouckém krajském zastupitelstvu odpovídali na otázku: Měl by kraj pomáhat ohroženým skupinám v boji s vysokými cenami energií? Pokud ano, jakou cestou? Jeho možnosti jsou...
Jan Žůrek (ProOlomouc a Piráti)
Odpověď je jednoduchá: bohatství. A nejde zde jen o finanční příspěvky z evropských fondů na školy, silnice či památky. Anebo rozvoj obchodu, který umožnil efektivnější rozvoj podnikání českých firem na evropských trzích i příliv zahraničního kapitálu k nám. Mám na mysli zejména bohatství spočívající v rozšíření myšlenkového horizontu postaveného na evropské spolupráci. Poznání evropských partnerů i kooperace s nimi znamená pro české organizace, firmy, samosprávy i jednotlivce ten nejzásadnější přínos i dosud nedostatečně vytěženou příležitost.
Matouš Pelikán (SPOLU)
Město Olomouc jako historické a kulturní centrum Moravy a významné univerzitní město zaznamenalo díky členství v EU výrazný růst a modernizaci, ale i důležitou obnovu bohatého fondu historických budov a památek. Díky využití prostředků z fondů EU je dnes město atraktivnější pro investory, studenty a turisty. Důležité projekty v oblasti veřejné dopravy, jako jsou obnova a budování tramvajových tratí či rozšiřování sítě cyklostezek či projekty energetických úspor a revitalizace veřejných prostranství přispěly k zvýšení kvality života Olomoučanů. Volný pohyb osob, zboží, služeb umožnil podnikatelům rozšířit obchodní aktivity do zahraničí a zvýšit konkurenceschopnost místního podnikatelského prostředí, přilákal turisty i zahraniční studenty.
Členství v EU také přineslo Olomouci podporu v oblasti kultury, vzdělávání a vědy. Granty a programy byly hojně využity k ochraně historického dědictví a obnově památek ve městě, podpora výzkumu na univerzitách posílila postavení Olomouce jako významného vzdělávacího centra střední Evropy. Celkově lze říci, že členství v Evropské unii přineslo Olomouci stabilitu, mnoho příležitostí pro ekonomický, sociální a kulturní rozvoj a také zajímavé příležitosti ke spolupráci napříč státy a regiony. I díky tomu všemu je dnes Olomouc jedním z nejatraktivnějších a nejhezčích měst střední Evropy.
Čtvrtek, 29. února 2024, 13:04
V dalším díle Politické koridy předsedové politických klubů v olomouckém zastupitelstvu nebo jejich zástupci odpovídali na otázku: Olomouc vypsala krajinářskou soutěž na poslední část protipovodňových opatření u řeky Moravy, které mají ochránit...
Eva Machová (STAN a Zelení)
Členství v EU poskytlo městu Olomouci řadu příležitostí, které ovlivnily jeho podobu a fungování. Ekonomicky členství v EU přineslo Olomouci přístup k evropským fondům a programům, které umožnily financování rozvoje infrastruktury, podporu inovací a podnikání. Otevření hranic a volný pohyb osob umožnil lidem snadněji cestovat, studovat a pracovat v zahraničí. To přineslo do města nové myšlenky, kultury a zvýšenou mezinárodní rozmanitost. Celkově lze tedy říci, že dvacet let členství v EU přineslo Olomouci mnoho výhod a změn.
Neodpověděli Otakar Štěpán Bačák (spOLečně) a Martin Jirotka (SPD a Trikolora).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.