Výsledky jarního chladného počasí a častého deště poznávají při sklizni ovoce i sadaři v Olomouckém kraji. Do pálenic zamířily meruňky či třešně, u švestek očekávají znalci po vydařeném loňském roku pokles. Palírníci se ale nebrání ani experimentům s netradičními druhy ovoce.
Zatímco na většině míst hodnotí úrodu jako průměrnou či podprůměrnou, v okolí Medlova na Uničovsku byl na stromy některých odrůd švestek a meruněk smutný pohled. „Ovoce nám zmrzlo už čtvrtý rok v řadě. Počasí nám nepřeje, chvíli můžeme zatopit, ale po delší době už je to neekonomické. Máme alespoň hrušky, ty dopadly dobře,“ hledal pozitiva Pavel Vodseďálek z ovocnářství UNISAD PLUS a dodal: „Švestky jsou na tom obecně špatně, řekl bych, že je jich tak o třetinu méně.“
„Meruňky to sejmulo úplně, to jsme sklidili snad sto kilo. Normálně sklízíme dvacet třicet tun. Ty meruňky jsme v sadu, jak se říká, hledali,“ trpce se pousmál Vodseďálek, který se při složitém období v pěstování ovoce zaměřil i na jiné plodiny. Ke slovu se dostává zelenina. „Můžeme ji vysadit později, takže nezmrzne. Postupně navyšujeme plochu, na které zeleninu pěstujeme. Hodí se mi to na bedýnkový prodej, produkty jsou v bio kvalitě,“ objasňuje novou cestu pěstitel z obce Králová.
Pátek, 27. srpna 2021, 06:50
Vyhledávaný samosběr zeleniny ve Vojnici nedaleko Olomouce nezačal šťastně. Zeleninu zde pěstuje rodinná zemědělská firma a lidé si ji mohou vlastnoručně nasbírat. Někteří toho zneužívají, zeleninu kradou, a dokonce pěstitele i napadli.
Podle zástupců prostějovské Palírny u Zeleného stromu bude letos velmi dobrá sezona divokých špendlíků. Nyní se na Prostějovsku chystají na sběr švestek, které počasí také ovlivnilo. „Některé odrůdy švestek rodí, jiné odpočívají. Úroda bude o něco menší než loni. Naši produkci to nicméně neovlivní, co máme nasmlouváno, to dostaneme,“ doplňuje výrobní ředitel nejstarší palírny v Evropě Michal Šoman.
„Určitě jsou v úrodě ovoce místní rozdíly,“ myslí si Petr Pospíšil z pěstitelské pálenice Troubelice. „Mám sad i na Slovácku a tam je úroda nadstandardní. Trnky jsou totálně obalené, až se lámou větve. Na Olomoucku je trochu horší, ale také záleží jak kde. Podle zpráv od zákazníků toho někdo má dost, někdo trochu míň,“ zmínil.
Přesun k neobvyklým druhům ovoce Pospíšil neočekává. Po dlouhé éře výroby jablečných destilátů převažuje v popularitě slivovice. „Za těch čtyřiadvacet let už pro mě asi není nestandardní vůbec nic. Může se pálit jen to, co vypěstujete na vlastním pozemku. Pálí se všechno možné, jahody, maliny i rybíz. Ale vyroste u nás i kiwi, tak jsme to taky pálili,“ říká s úsměvem zkušený palírník.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.