Počasí dnes7 °C, zítra6 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Do výšin chrámu svatého Mořice se vrátil hrací stůl unikátních varhan. Ovládá přes osm tisíc píšťal

Rozsáhlou obnovou prochází jedna z dominant olomouckého chrámu svatého Mořice, unikátní Englerovy varhany. K hudebnímu nástroji vrátila odborná restaurátorská firma hrací stůl, který tvoří mozek instrumentu a ovládá více než osm tisíc píšťal. Restaurování varhan probíhá od konce roku 2020 a náklady dosahují takřka 40 milionů korun.

Na hlavní kůr olomouckého chrámu svatého Mořice se v úterý dopoledne vrátil po generální opravě „mozek“ Englerových varhan, hrací stůl. Největší varhany v tuzemsku, které se řadí zároveň i mezi největší ve střední Evropě, se opravují od konce roku 2020. Jejich restaurování se ujali odborníci ze Slovinska. V plné kráse by se mohly znovu rozeznít již na konci letošního roku. Restaurování mořických varhan stálo téměř 38 milionů korun.

Zhruba půltunový hrací stůl vytáhli odborníci do téměř desetimetrové výšky za pomoci kladky, v dalších týdnech se bude kompletovat s píšťalami, které rovněž prošly rozsáhlou opravou. „Z hracího stolu se ovládá všech těch 8012 píšťal a všech 95 rejstříků. Poté začne propojení se zbytkem varhan. Myslím, že to bude trvat zhruba měsíc - paralelně s tím začínají zvukové a akustické zkoušky v kostele, máme tam již namontováno zhruba 50 procent píšťal,“ přiblížil organolog olomoucké arcidiecéze Jan Gottwald.

Kardiologie v olomoucké fakultní nemocnici získala nové prostory. Stacionář umožní zkrácení hospitalizace

Do vybudování moderních prostor denního stacionáře investovala olomoucká fakultní nemocnice v budově D, kde sídlí také kardiologická klinika. U vhodných zákroků je trendem pouze jednodenní pobyt ve zdravotnických zařízeních. V tomto režimu může nyní...

 

Návratu hracího stroje přihlížel i varhaník Jiří Stodůlka. „Je to už dlouhá doba, co varhany byly odvezeny pryč a co se na ně nehraje. Je to velká fáze očekávání. Věříme, že varhany budou hrát podstatně líp, že byly odstraněny veškeré vady se vzduchem a že bude napraven i zvuk. Kompletně vyměněna je také elektronika,“ řekl. „Když se teď vrátil mozek varhan, je to další stupínek k tomu, že se opět blíží jejich rozeznění. Věříme, že to bude do Vánoc,“ doplnil varhaník.

Hrací stůl se podle Gottwalda vrátil více ke své původní podobě. „Hrací stůl vznikal v 60. letech 20. století a na konci 20. století byl přestavěn, kdy byl k ovládání přidán počítač. Při poslední rekonstrukci jsme se snažili vrátit do staršího tvaru, proto byla všechna přídavná zařízení odstraněna. Vůbec to však neubralo na ovládání hracího stolu, přiblížili jsme se tvaroslovím zhruba době vzniku,“ doplnil Gottwald.

Olomoucké muzeum hledá novou vizuální identitu. Vypsalo otevřenou soutěž

Vlastivědné muzeum v Olomouci vypsalo otevřenou soutěž na novou vizuální identitu. Muzeum chce získat moderní grafickou podobu komunikace směrem k veřejnosti. Designéři mohou své návrhy zasílat do 25. listopadu letošního roku.

 

Podle organologa byly varhany takto demontovány naposledy před více než půl stoletím, od té doby prošly jen dílčím servisem či opravami za provozu. Jednotlivé části varhan začali odborníci rozebírat od prosince 2020, demontáž dokončili loni. Na začátku letošního února se nástroj odvezl do Slovinska, od dubna se jeho jednotlivé části vracely zpět na místo. Od rozsáhlé opravy očekávají odborníci zlepšení technického stavu nástroje. Přibudou i moderní prvky, které přispějí k lepší interpretaci nástroje.

Původní barokní nástroj vratislavského varhanáře Michaela Englera byl uveden do provozu 22. září 1745. Už tehdy se varhanám pro jejich velikost, kdy soustavu tvořilo 2361 píšťal, říkalo Královna moravských varhan. V původní podobě se varhany uchovaly do poloviny 20. století, kdy prošly velkou rekonstrukcí, kterých se ujala v letech 1959 až 1971 krnovská firma Rieger-Kloss. Nástroj byl tehdy mnohonásobně rozšířen, připojen k němu byl také nový pětimanuálový hrací stůl.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČTK - Luděk Peřina

Štítky Englerovy varhany, oprava, dílna, Slovinsko, kostel svatého Mořice, Olomouc, varhany, stůl, chrám, Mořice, Michael Engler, střední Evropa, Jiří Stodůlka, Rieger-Kloss, Vánoce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Do výšin chrámu svatého Mořice se vrátil hrací stůl unikátních varhan. Ovládá přes osm tisíc píšťal  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.