Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

V Olomouckém kraji zůstávají v oblibě tradiční česká jména

Jakub, Adam, Anička a Eliška. Rodiče v Olomouckém kraji nejčastěji pojmenovávají své potomky tradičními českými jmény. Navazují tak na trend z posledních let. Nejméně zvyklými byla netradiční jména jako je Letty, Noemi nebo Maxwell.

Pro porodníky z Fakultní nemocnice Olomouc byl 22. únor nejtěžším dnem. „Magické datum se rozhodlo mít ve svých rodných listech zapsáno 17 dětí,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Adam Fritscher. V Olomouci se rodili zejména chlapci.

Nejčastěji své syny rodiče pojmenovávali Jakub – v 53 případech. Adamů bylo 45 a Matyášů 42. Mezi dívkami zase panovaly Eliška a Anička, kterých bylo v obou případech 32. Jen o dvě méně bylo Sofií.

Anička z Jívové je prvním miminkem roku. Rodiče chválí personál šternberské porodnice

Mohla být nejkrásnějším vánočním dárkem, nakonec si Anička Jenderková dala oproti plánovanému termínu na čas a stala se prvním miminkem narozeným v České republice v roce 2023. Holčička se narodila ve šternberské porodnici prvního ledna osm minut po...

Tradiční česká jména volili pro své děti i v Nemocnici Agel Jeseník. „Mezi holčičkami vládla Eliška, Barbora, Sofie, Anna či Adéla. Mezi nejčastějšími chlapeckými jmény byli Matyáš, Jan, Martin či Filip,” vysvětlila hlavní sestra Věra Kocianová. Podle ní byl zájem i o méně tradiční a nezvyklá jména, do porodních knih zapsali například jména Timea, Thea, Vivien, Dima nebo Emir.

Podobná jména vévodila i v přerovské nemocnici. „Mezi hochy tak bylo hned 17 Jakubů, 14 Tomášů a 13 Adamů a Vojtěchů,“ uvedla Radmila Šimoníková, která působí coby vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Agel Přerov.

V Česku začala fungovat sanitka, která plní přání. Nemocné bere na fotbal i na koncerty

Asociace Samaritánů České republiky začátkem ledna představila speciální sanitní vůz, který pacienty nebude vozit nemocnic, ale tam, kam si požádají. Její posádka je zdarma vezme a postará se o ně na koncertech, sportovních utkáních, návštěvách u...

„U děvčátek jednoznačně dominovalo jméno Natálie, které padlo hned dvacetkrát, dále Eliška čtrnáctkrát a Sofie dvanáctkrát,“ doplnila vrchní sestra. Taktéž přerovští zdravotníci pomáhali na svět dětem s méně obvyklými jmény, jako je Mia, Letty, nebo Noemi. „Volba ale padla i na méně obvyklé varianty, jako je Ilan, Maxwell, Milano Enrico či Serhij,“ dodala Šimoníková na závěr.   

V Olomouckém kraji se za poslední rok narodilo 5901 dětí, meziročně je to ale o 389 méně. Jen ve Fakultní nemocnici Olomouc přišlo na svět 2315 miminek, z toho 1158 holčiček a 1157 chlapečků. „I přes toto vysoké číslo se jednalo o nejslabší ročník od roku 2015,“ vysvětlil mluvčí Fritscher. Tehdy se ve FN Olomouc narodilo 2311 dětí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Nemocnice AGEL Přerov

Štítky oblíbená jména, Olomoucký kraj, děti, nemocnice, statistiky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zdenka Hanáková

Děláte si srandu? To píše nějaký Tatar? "Nejslapčí ročník" Co to je?

Sobota, 7. ledna 2023, 17:56Odpovědět

V Olomouckém kraji zůstávají v oblibě tradiční česká jména  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.