Samice vzácného daňka mezopotámského, který málem vyhynul, přicestoval do olomoucké zoo, kde by měla obohatit stádo a rozmnožit chov. Samice přijela z Francie, ve volné přírodě dnes žije posledních sedm set kusů. Olomoucké zoo se podařilo odchovat tři mláďata.
Středa, 8. února 2023, 17:25
Olomoucká zoo se dnes rozloučila s šestatřicetiletou samicí hrošíka liberijského Blankou, která se v posledních letech léčila na artrózu. S přihlédnutím k vysokému stáří, velkým bolestem a nepohyblivosti ošetřovatelé dnes dopoledne provedli...
"Samice vzácného daňka mezopotámského je dnes již začleněna ke skupině složené ze dvou samic a samce. Do budoucna by se měla stát samicí, po níž zůstanou mláďata. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije asi 600 až 700 jedinců, dalších zhruba 250 jedinců je chováno v zoo. V Zoo Olomouc se doposud narodili tři jedinci," uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská.
Daněk mezopotámský ve své původní domovině na Blízkém východě čelil vyhynutí kvůli pronásledování, ale také kvůli ztrátě prostředí a konkurenci domácích zvířat. Díky záchrannému programu evropských zoologických zahrad od padesátých let 20. století jeho počty opět úspěšně rostou. "Jinak by tento druh s největší pravděpodobností z planety zcela zmizel," podotkla v tiskové zprávě mluvčí.
Paroží daňků je na rozdíl od jelenů zakončeno lopatovitě. V porovnání s daňkem evropským, kterému se lodyha paroží rozšiřuje až v horní části, daněk mezopotámský má rozšíření už od růže. Obývá řídké lesy. Samice s mláďaty se sdružují do stád, samci mimo říji žijí samotářsky. Odrostlá mláďata samčího pohlaví opouštějí mateřské stádo a vytvářejí takzvané mládenecké skupiny. Až 60 procent potravy tvoří listy a ořechy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.