Nešetrné kácení, odvoz souší, které by měly zůstat v lese, a podpořit tak biodiverzitu, a poškození prameniště v Evropsky významné lokalitě Rabštejn v Jeseníkách kritizují ochránci přírody. Podle Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a Lesů ČR je vše v pořádku. Ochránci přírody se však obrátili na inspekci životního prostředí.
Ve druhé zóně Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a v Evropsky významné lokalitě Rabštejn nedávno Lesy ČR kácely listnaté stromy. Způsob těžby a pohyb těžké techniky v listnatém lese kritizují ochránci přírody.
"Ve vzácném listnatém lese s jasanovou bučinou, která je chráněna, se těží vývraty a souše buků a zejména jasanů. V důsledku těžby byly těžkou technikou vyježděny svážnice a vytvořena erozní rýha. V jednom místě bylo poškozeno i prameniště," zlobí se Ondřej Bačík ze Společnosti přátel Jeseníků.
Chápe, že se lesáci nějak snaží řešit situaci, kdy jasany napadá invazní houba, nelíbí se mu však to, že souše a vývraty se snaží za každou cenu dostat z lesa ven, a přitom ničí vzácnou přírodu. "Houba přežívá na listech, šíří se vzduchem a napadá stromy všech věkových kategorií, čili aby to mělo smysl, museli by v podstatě vyluxovat celý les od listí," kroutí hlavou Bačík.
Společnost přátel Jeseníků se již obrátila na Českou inspekci životního prostředí. "Domníváme se, že těžba starých stromů, souší a vývratů je v rozporu s posláním chráněné lokality. Stav evropsky chráněné přírody má být zachován jako při jejím vyhlášení a má se naopak zlepšovat. Především souše a staré stromy by měly zůstat na místě, a tím podpořit biodiverzitu, přežití řady chráněných druhů a koloběh živin v půdě," je přesvědčen Bačík.
Úterý, 8. listopadu 2022, 17:08
Na vrcholu Červené hory v Jeseníkách těžká technika rozjezdila zdejší vzácnou a chráněnou tundru. Těžaři vyřezávali nepůvodní borovici kleč, v zemi po nich ovšem zůstaly hluboké erozní rýhy. Celý případ již prověřovala inspekce životního prostředí,...
Lesy ČR, které těžbu prováděly, tvrdí, že postupovaly v souladu se zájmy ochrany přírody a stanoviskem orgánů ochrany přírody.
"V okolí Rabštejna jsme museli zpracovat odumírající nebo už odumřelé stromy napadené houbovým patogenem. Bylo třeba zajistit bezpečnost a prostupnost porostů. Dřevo se dopravovalo po stávajících lesních komunikacích, a to i nezpevněných. Jako obvykle se po skončení těžby provedly povýrobní úpravy plochy i cest. Žádné erozní rýhy nevznikly a ani jinak není lokalita poškozená," tvrdí mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Rovněž podle Pavla Jurky ze správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky těžba probíhala v souladu se zákonem.
Ochránci přírody kritizují správu chráněné oblasti dlouhodobě. Upozorňují hlavně na sérii výjimek, ve kterých správa umožňuje při napadení stromů kůrovcem plošné kácení horských lesů, a to na území nejpřísněji chráněné 1. a 2. zóny. Výjimky na rozsáhlé holoseče udělila i v evropsky chráněných horských smrčinách v 1. a 2. zóně, dokonce i v nejstarších porostech pralesovitého charakteru.
"Ze Správy CHKO Jeseníky se stala agentura na povolování výjimek pro těžaře. Na jaře 2021 Správa CHKO dokonce umožnila velké zásahy v rezervacích na Pradědu a Keprníku a nám se to díky úspěšným odvoláním podařilo zastavit a změnit," uvedl například nedávno Ivo Dokoupil, koordinátor Hnutí DUHA Jeseníky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Tzv. ochranáři - to jsou ve skutečnosti opravdoví škůdci přírody.