Počasí dnes3,5 °C, zítra3,5 °C
Sobota 15. března 2025  |  Svátek má Ida
Bez reklam

Ochránci přírody kritizují kácení v Evropsky významné lokalitě Rabštejn. Podle Lesů ČR je vše v pořádku

Autoři | Foto Společnost přátel Jeseníků

Nešetrné kácení, odvoz souší, které by měly zůstat v lese, a podpořit tak biodiverzitu, a poškození prameniště v Evropsky významné lokalitě Rabštejn v Jeseníkách kritizují ochránci přírody. Podle Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a Lesů ČR je vše v pořádku. Ochránci přírody se však obrátili na inspekci životního prostředí.

Ve druhé zóně Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a v Evropsky významné lokalitě Rabštejn nedávno Lesy ČR kácely listnaté stromy. Způsob těžby a pohyb těžké techniky v listnatém lese kritizují ochránci přírody. 

"Ve vzácném listnatém lese s jasanovou bučinou, která je chráněna, se těží vývraty a souše buků a zejména jasanů. V důsledku těžby byly těžkou technikou vyježděny svážnice a vytvořena erozní rýha. V jednom místě bylo poškozeno i prameniště," zlobí se Ondřej Bačík ze Společnosti přátel Jeseníků.

Chápe, že se lesáci nějak snaží řešit situaci, kdy jasany napadá invazní houba, nelíbí se mu však to, že souše a vývraty se snaží za každou cenu dostat z lesa ven, a přitom ničí vzácnou přírodu. "Houba přežívá na listech, šíří se vzduchem a napadá stromy všech věkových kategorií, čili aby to mělo smysl, museli by v podstatě vyluxovat celý les od listí," kroutí hlavou Bačík. 

Společnost přátel Jeseníků se již obrátila na Českou inspekci životního prostředí. "Domníváme se, že těžba starých stromů, souší a vývratů je v rozporu s posláním chráněné lokality. Stav evropsky chráněné přírody má být zachován jako při jejím vyhlášení a má se naopak zlepšovat. Především souše a staré stromy by měly zůstat na místě, a tím podpořit biodiverzitu, přežití řady chráněných druhů a koloběh živin v půdě," je přesvědčen Bačík.

Na Červené hoře těžká technika rozjezdila vzácnou tundru. Ochránci přírody zuří

Na vrcholu Červené hory v Jeseníkách těžká technika rozjezdila zdejší vzácnou a chráněnou tundru. Těžaři vyřezávali nepůvodní borovici kleč, v zemi po nich ovšem zůstaly hluboké erozní rýhy. Celý případ již prověřovala inspekce životního prostředí,...

Lesy ČR, které těžbu prováděly, tvrdí, že postupovaly v souladu se zájmy ochrany přírody a stanoviskem orgánů ochrany přírody.

"V okolí Rabštejna jsme museli zpracovat odumírající nebo už odumřelé stromy napadené houbovým patogenem. Bylo třeba zajistit bezpečnost a prostupnost porostů. Dřevo se dopravovalo po stávajících lesních komunikacích, a to i nezpevněných. Jako obvykle se po skončení těžby provedly povýrobní úpravy plochy i cest. Žádné erozní rýhy nevznikly a ani jinak není lokalita poškozená," tvrdí mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Rovněž podle Pavla Jurky ze správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky těžba probíhala v souladu se zákonem.

Ochránci přírody kritizují správu chráněné oblasti dlouhodobě. Upozorňují hlavně na sérii výjimek, ve kterých správa umožňuje při napadení stromů kůrovcem plošné kácení horských lesů, a to na území nejpřísněji chráněné 1. a 2. zóny. Výjimky na rozsáhlé holoseče udělila i v evropsky chráněných horských smrčinách v 1. a 2. zóně, dokonce i v nejstarších porostech pralesovitého charakteru. 

"Ze Správy CHKO Jeseníky se stala agentura na povolování výjimek pro těžaře. Na jaře 2021 Správa CHKO dokonce umožnila velké zásahy v rezervacích na Pradědu a Keprníku a nám se to díky úspěšným odvoláním podařilo zastavit a změnit," uvedl například nedávno Ivo Dokoupil, koordinátor Hnutí DUHA Jeseníky.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kritika, poškození, ochrana přírody, Rabštejn, Lesy České republiky, Jeseníky, les, těžba, kácení, CHKO Jeseníky, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Josef Folta

Tzv. ochranáři - to jsou ve skutečnosti opravdoví škůdci přírody.

Čtvrtek, 23. března 2023, 20:12Odpovědět

Ochránci přírody kritizují kácení v Evropsky významné lokalitě Rabštejn. Podle Lesů ČR je vše v pořádku  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.