Významnou regionální osobností byl pedagog, hudebník, botanik a člen Českobratrské církve evangelické Tomáš Člupek. Od jeho narození nedávno uplynulo sto sedmdesát let. Významný činitel Českobratrské církve evangelické stál u založení prostějovského sboru.
Pedagog a hudebník Tomáš Člupek se narodil 8. července 1853 v Olešnici u Blanska. Pocházel z chudé početné evangelické rodiny domkaře Tomáše Člupka a Josefky rozené Mazourkové. V Brně absolvoval studia reálky a Učitelského ústavu. V hudbě byl žákem Pavla Křížkovského. V roce 1871 vykonal zkoušky pro měšťanské školy a v roce 1886 složil v Praze státní zkoušky pro střední školy a učitelské ústavy.
Od roku 1886 působil v Prostějově jako učitel na dívčí měšťanské škole, německé a české reálce a vyšší obchodní škole. Učil přírodopis, němčinu a zpěv. Jako evangelík však musel tato místa opustit. Byl prvním stálým zaměstnancem prostějovské Městské hudební a zpěvní školy, kde vyučoval hru na housle. V letech 1891–1921 zastával funkci varhaníka v židovském Templu.
Byl také členem mužského pěveckého sboru Orlice, při kterém zřídil zpěvní školu pro nové zpěváky. Tato však trvala jen krátkou dobu. Koncem osmdesátých let byl i zástupcem sbormistra. Před nástupem Ezechiela Ambrose působil v letech 1887–1888 jako sbormistr Vlastimily. V hudbě vychoval řadu žáků. Patřili mezi ně například dirigent a ředitel Národního divadla v Brně František Neumann, hudebník Vojtěch Měrka a operní pěvkyně Aleftina Amrosievna Husárková. V Prostějově také zajišťoval klavírní korepetice.
Neděle, 25. června 2023, 12:53
Oskar Vojáček z Prostějova je mladším bratrem mnohem známějšího Karla Vojáčka, národního a spolkového činitele, lékárníka, starostu města v letech 1892 až 1898, mecenáše, lidumila a podporovatele spolků. Oskar byl ve stínu Karla, ale i on byl...
Dalším jeho oborem byla botanika. Důkladně prozkoumal květenu v okolí svého rodiště a také v okolí Boskovic, Letovic, Bystřice nad Pernštejnem a Jimramova. Výsledky uveřejňoval v Botanische Zeitschrift in Wienn a v brněnských Verhandlungen. Botanické a pedagogické články psal také do Učitelských listů, časopisu Komenský a Hlasů z Hané. Dopisoval si s botaniky Jozefem L'udovítem Holubym a Ladislavem Františkem Čelakovským. Zemské reálce v Prostějově věnoval vzácný herbář.
V roce 1913 se vrátil ke kantorské profesi a v letech 1916–1925 učil na Obchodní akademii.
Po svém příchodu do Prostějova začal kolem sebe shromažďovat členy evangelické církve, kteří se sem přistěhovali za prací z vysočiny a Valašska. Zpočátku se scházeli v bytech a od roku 1891 v jedné třídě Obchodní akademie. V roce 1901 byla zřízena kazatelská stanice, která byla 25. září 1921 prohlášena samostatným sborem. Tomáš Člupek byl kurátorem a ordinujícím presbyterem sboru s právem kázat, křtít, podávat Večeři Páně a pohřbívat. Vedl také evangelické matriky. V Prostějově působil až do roku 1921 jako katecheta evangelického náboženství na obecních, měšťanských a středních školách.
Neděle, 30. dubna 2023, 10:21
Před sto padesáti lety byl v Prostějov založen Sadařský a okrašlovací spolek. Jeho členové káceli staré stromy a keře, vysazovali nové, zakládali květinové záhony a hrabali listí a trávníky. Podle návrhu čelního člena spolku Rudolfa Wolfa byly...
Členové sboru se scházeli k bohoslužbám v aule gymnázia. Usilovali však o vybudování sborového domu. Právě zásluhou Tomáše Člupka a rodin Toulových a Berkových se jim to podařilo. Finanční příspěvky poskytla také Jeronýmova jednota. Sborový dům byl postaven v Prostějově v ulici U Kalicha 2574/1 v letech 1926–1927 podle projektu pražského architekta Bohumíra Kozáka. Byl navržen jako dvoupodlažní podsklepená budova se sálem o sto místech, vestibulem, kanceláří a bytem faráře. Byl otevřen 25. srpna 1927. Dodnes je hodnocen jako nadprůměrná veřejná stavba této doby.
Tomáš Člupek bydlel v Prostějově se svou rodinou v Rejskově ulici č. 24. Jeho manželka Marie byla dcerou Benjamina Fleischera, evangelického faráře z Rovečné. Syn inženýr Bohumil Člupek (1881–1953) byl účastníkem bojů našich legií. Od roku 1919 působil jako železniční expert Vojenské správy československého vojska, potom jako státní úředník na ministerstvech veřejných prací a obchodu a od roku 1921 jako vrchní technický rada v Kanceláři prezidenta republiky a jako vládní rada. Dcera Jana byla manželkou seniora Církve českobratrské evangelické Hynka Plisky.
Za svoji dlouholetou pedagogickou činnost Tomáš Člupek obdržel od císaře Františka Josefa I. Zlatý záslužný kříž a od prezidenta T. G. Masaryka Čestné uznání. Zemřel 18. listopadu 1931 v Prostějově. Jeho ostatky jsou uloženy v rodinném hrobě na městském hřbitově.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.