Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Italští karabiniéři přivezli do Olomouce mnoho let ztracenou knihu. Historický tisk našli na aukci

Z rukou podplukovníka italských karabiniérů Giuseppeho Marseglii převzal biskup Antonín Basler cennou publikaci Postilla super epistolas et evangelia. Knihu z počátku 16. století vypátralo speciální oddělení četnictva v aukční síni v Terstu a po osmdesáti letech se vrátila do olomoucké metropolitní kapituly, která ji vlastní.

S olomouckým exemplářem latinsky psané knihy z roku 1518 se pojí pozoruhodná a místy mlhavá historie, jejíž nejnovější kapitolu začali psát předloni italští karabiniéři z oddílu pro ochranu kulturních památek. Ti knihu zadrželi v aukční síni v Terstu a 16. ledna ji podplukovník Giuseppe Marseglia oficiálně předal do rukou biskupa Antonína Baslera, děkana Metropolitní kapituly u sv. Václava v Olomouci.

Jaký byl původní příběh více než pět set let staré, latinsky psané, publikace, přiblížili Štěpán Kohout, archivář olomoucké pobočky Zemského archivu v Opavě: „Navrácený exemplář vyšel roku 1518 ve švýcarské Basileji. Dřevoryty jej bohatě vyzdobil místní umělec Urs Graf starší, který zemřel kolem roku 1528. Do hnědé kůže zdobené slepotiskem Ukřižování, drobnými postavami starozákonních hrdinů Davida a Goliáše, římského boha Apollóna a múz Thálie, Kalliopé a Euterpé, byla svázána někdy po roce 1540 v Bavorsku,“ vylíčil odborník a pokračoval: „Ještě v 16. století se kniha dostala do Čech, neznámý protestant ji popsal četnými českými poznámkami na okrajích. Někdy poté, neznámo jak, přešla do vlastnictví olomouckého kanovníka Davida Pippera z Jáchymova, který ji asi koncem první čtvrtiny 17. století daroval zdejší kapitulní knihovně.“

Opera jako námět kurzu první pomoci. Olomoucké divadlo chystá speciální akci se záchranáři

Příběh inscenace Ad Matrem s podtitulem Opera o hledání ztraceného chlapce svedla dohromady umělce z Moravského divadla Olomouc s profesionálními záchranáři z Olomouckého kraje. Výsledkem je netradiční vzdělávací kurz pro veřejnost, který zájemcům...

Na předních stranách knihy je patrný zápis věnování od Davida Pippera a méně zřetelné jsou pak signatury z olomoucké kapitulní knihovny. Značení červenou pastelkou bylo podle archiváře rozhodujícím parametrem, proč byla kniha vrácena. „Bez tohoto značení se mohlo jednat klidně o ztrátu z doby třicetileté války, knihu by tehdy odvezli Švédové. Ale protože se nalezly stopy po čísle v červeném kroužku, tak bylo jasné, že kniha byla v kapitulní knihovně ještě začátkem 40. let dvacátého století,“ uvedl Štěpán Kohout.

Jak se kniha dostala do Terstu, není jasné. Podle Kohouta ji mohl odvézt za války rakouský antikvář. V roce 2022 ji pak objevilo italské četnictvo u obchodníka v Terstu. „Můžeme monitorovat cestu knihy jen přes Itálii. Aukční síň nám sdělila, že ji získala z antikvariátu ve Vídni, tamní obchodník už ale umřel a nemohli jsme získat už žádné další informace,“ řekl podplukovník Marseglia. Ten doplnil, že v dražbě se cena publikace mohla dostat na hodnotu okolo 30 tisíc euro, tedy přibližně 740 tisíc korun.

Neobvyklý design i inovativní technologie. O projektování budovy SEFO jsem hodně stál, říká architekt Šépka

Inovativní metodou 3D tisku z takzvaného ultra vysokohodnotného betonu chtějí odborníci vystavět budovu Středoevropského fóra v Olomouci. Roky plánovaná stavba vstupuje do etapy detailních příprav, při kterých se otestuje i možnost využití...

„Mám velikou radost, že výborná práce italských četníků pomohla k návratu tohoto výtisku zpět do majetku kapituly. Jsme vděční za jejich profesionalitu, s níž se podařilo knihu zachytit a identifikovat jako majetek naší kapituly, a děkujeme jim za jejich úsilí při ochraně kulturního dědictví. Dnešní setkání je tak mimo jiné dokladem úspěšné spolupráce a solidarity mezi evropskými národy při uchování kulturních hodnot,“ zdůraznil biskup Basler a vyzdvihl také také přínos italského kněze P. Alessia Gerettiho z Udine, který z pověření olomouckého arcibiskupství návrat knihy při jednání s italskými úřady připravil.

První vydání knihy Postilla super epistolas et evangelia se datuje do roku 1473 a celkem jich bylo nejméně 140. Podle Štěpána Kohouta se v tehdejší době jednalo o bestseller, pro sběratele je taková kniha stále atraktivním artiklem.

Do budoucna není vyloučené ani další podobné setkání u příležitosti navrácení cenného tisku. Na neznámých místech jsou i další knihy z fondu olomoucké metropolitní kapituly. „Jen z této části kapitulní knihovny jsme postrádali deset knih, v tuto chvíli tedy jen devět. Možnost, že se v budoucnu objeví další publikace, tady je. A byli bychom samozřejmě rádi,“ uzavřel archivář.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Stanislav Heloňa

Štítky Kultura, kniha, arcibiskupství, metropolitní kapitula, Olomouc, Itálie, Terst, pátrání, ztracená kniha, dějiny, historie

Italští karabiniéři přivezli do Olomouce mnoho let ztracenou knihu. Historický tisk našli na aukci  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.