Josef Vaca z Kostelce na Hané byl významným hudebníkem, pedagogem a národopiscem

Autoři | Foto poskytla Hana Bartková

Josef Vaca se narodil v Kostelci na Hané na Prostějovsku v rodině rolníka a vyrostl ve významného hudebníka, pedagoga a národopisce. K zájmu o národopis ho přivedlo rodinné prostředí a především doba dětství strávená u stařečků v Drahanovicích.

Hana Bartková
Autorka je historička a publicistka.

Josef Vaca se narodil 15. března 1904 v Kostelci na Hané v rodině rolníka. K zájmu o národopis ho přivedlo rodinné prostředí strávené v době dětství u „stařečků“ v Drahanovicích. Dědeček byl výborný hospodář a muzikant. Maminka Růžena rozená Bokůvková byla výborná lidová vyprávěčka a zpěvačka. V letech 1916 až 1920 studoval na české reálce v Olomouci a následně na Učitelském ústavu, který v roce 1924 absolvoval, Učil na řadě míst na Slovácku. V roce 1931 se vrátil na Hanou, tentokrát do Náměště na Hané, kde žil a působil až do března 1948. Dosáhl zde řadu úspěchů s dětským sborem při různých národopisných slavnostech.

Sám byl talentovaným pěvcem a dobrým hudebníkem V roce 1934 vstoupil do Pěveckého sdružení moravských učitelů, kde dostával i barytonová sóla. Dokonce dostal nabídku na profesionální angažmá v olomoucké opeře, kterou z rodinných důvodů odmítl. Od roku 1948 učil v Olomouci. Nejprve v Tyršově škole Na Hradě, poté v tehdejší Střední dívčí škole Komenia, kde vytvořil stočlenný dívčí pěvecký sbor a od roku 1952 dívčí sbor Fučíkovy pedagogické školy.

Byl významným sběratelem hanáckých písní. V jeho úpravě vyšly jako Hanácky pěsničke (Olomouc, 1955). Velkého úspěchu dosáhl cyklus hanáckých lidových písní Haná zpívá v podání prostějovských sborů Orlice a Vlastimila se sólisty Marií Bakešovou a Josefem Vacou pod taktovkou Aloise Grumlíka. Premiéra byla 20. června 1939 v Prostějově a s tímto pásmem projeli řadu českých a moravských měst včetně Prahy.

Hynek Floryk byl zakladatelem moravského chmelařství. Pochází z Tršic, kde vysadil první pole

Zajímavou osobností našeho regionu byl Hynek Floryk, od jehož narození uplynulo sto devadesát let. Pochází z Tršic na Olomoucku, kde v roce 1861 založil první chmelnici. Přes značnou nedůvěru v širokém okolí se brzy dostavily první úspěchy a tradice...

Bohatá je jeho literární práce. Obsahuje básně, povídky, pohádky, fejetony, dramata a rozhlasové pořady. Část prací vyšla tiskem, asi polovina zůstala v rukopise a další jsou roztroušeny po různých regionálních novinách, časopisech, sbornících a kalendářích. Tiskem vyšly například Pověsti z kraje básníka F. S. Procházky (1939–1940) vydané s přáteli Josefem Koudelákem a Josefem Vrbkou, soubor vyprávění Hanáckých krajem Mánesovým s pověstí a zkazkou (1948, 1994), sbírky veršů Z Hané, Hanácky Vánoce a národopisný obraz Líbánky na Hané (1940).

Významná byla jeho rozhlasová tvorba. S rozhlasem v Brně, Ostravě a Olomouci spolupracoval od roku 1935 a celkem připravil 250 pořadů. Patří mezi ně komponovaná dramatická pásma se zpěvy a vyprávěním Mánes na Hané, Dožínky, Přástky, Hálkova Maryška, Žně u stréčka na Hané. Byl také autorem adaptací literárních děl jiných autorů, například Zábranského Břehule, Bystřinova Hanácká legenda a Koudelákův Pacholek Jordán.

Překladatel a spisovatel Otto František Babler byl mostem mezi národy a uměleckými osobnostmi

Významnou osobností byl překladatel, básník, polyglot, bibliofil a knihovník Otto František Babler, od jehož úmrtí včera uplynulo čtyřicet let. Narodil se v bosenské Zenici, později se usadil v Samotiškách a působil v Olomouci.

Svoji pedagogickou dráhu zakončil Josef Vaca jako asistent na Pedagogické fakultě UP, odkud odešel do důchodu. V letech 1962 až 1963 řídil pěvecký sbor Žerotín a v roce 1962 založil Pěvecký sbor olomouckých učitelek. V roce 1966 obdržel Zlatou medaili Univerzity Palackého v Olomouci za přínos v oblasti hudebně-pedagogických aktivit. Sbor PSMU mu udělil Čestné členství.

Josef Vaca zemřel po těžké nemoci 11. srpna 1966 ve svých dvaašedesáti letech v Olomouci.

Josef Vaca: Haná
Jak v jarmak na krámkô nélepši panna
je naše rovina – šęroká Haná.
Na jaře šépková ružęčka malá
v litě je lánem, co ódoró sálá,
na podzęm jabloňó, ovocem miló,
v zémě pak pohádkó, stařenkó biló.
Jak v jarmak na krámkô nélepši panna
jediná na světě – je naše Haná.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Josef Vaca, národopis, historie, Haná, Kostelec na Hané, Olomouc, okres Prostějov, pěvecký sbor, Hana Bartková

Komentáře

Imperator Morava

byl Národopisec Moravskyho Národa !

Pondělí, 25. března 2024, 06:12Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.