Olomoucké vysokoškolské Šmeralovy koleje, kde se v roce 1989 poprvé sešli studenti, aby protestovali proti brutálnímu zásahu komunistického režimu proti pokojné demonstraci na Národní třídě v Praze, se přejmenují. Název po zakladateli komunistické strany Bohumíru Šmeralovi se dnes změní na Kolej Josefa Jařaba, prvního polistopadového rektora univerzity.
"Z hlediska vývoje revoluce v roce 1989 v Olomouci mají tyto koleje zcela zásadní postavení. Právě zde se v neděli večer 19. listopadu sešli poprvé studenti, aby protestovali proti brutálnímu zásahu komunistické moci proti pokojné demonstraci na Národní třídě v Praze, a usnesli se, že se uskuteční celouniverzitní setkání na Hale UP," popsal tehdejší situaci jeden ze členů studentského stávkového výboru UP Tomáš Kasal.
Hned v pondělí ráno 20. listopadu také došlo k první skutečné akci. "Studenti vojenské katedry, což byl jeden z povinných předmětů tehdejších vysokoškoláků, mužů, spontánně zrušili výuku a odešli na jednotlivé fakulty, nádraží a do města vyzývat studenty, aby místo výuky přišli na celouniverzitní setkání do Haly UP. Právě tam se posléze zrodila myšlenka na okupační stávku Filozofické fakulty, která byla centrem dalšího dění ve městě, ale do jisté míry i na celé severní Moravě," dodal Kasal.
Slavnostní přejmenování kolejí po prvním porevolučním rektorovi Univerzity Palackého Josefu Jařabovi pořádají dnes ve 14 hodin členové bývalého studentského stávkového výboru. V 15 hodin bude na blízkém nábřeží, které již nese jméno Josefa Jařaba, odhalena také pamětní deska této osobnosti. Od 18 hodin je pak v olomouckém Jazz Tibet Clubu setkání bývalých studentů i Olomoučanů, kteří se podíleli Sametové revoluci ve městě.
Neděle, 29. října 2023, 09:48
Prezident republiky u příležitosti včerejšího státního svátku vyznamenal také nedávno zesnulého profesora a bývalého rektora Univerzity Palackého Josefa Jařaba, sestru bratří Mašínů a dceru protinacistického odbojáře Josefa Mašína Zdenu Mašínovou,...
"Vysokoškolské ubytování je dosud pojmenované po zakladateli Komunistické strany Československa Bohumíru Šmeralovi. Pětatřicet let trvalo, než se podařilo zlomit tento relikt totalitního režimu, za což patří dík současnému vedení olomoucké univerzity. Jsem velmi rád, Josef Jařab nám v roce 1989 hodně pomáhal, řekl bych, že to byla naše hlavní opora z akademického prostředí. Bez něj by ta revoluce na Univerzitě Palackého nevypadala tak, jako kdyby u toho nebyl," potvrdil Kasal.
V neděli je pak v plánu mše svatá s názvem Poděkování za svobodu, kterou bude v katedrále sv. Václava sloužit olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. "Tuto dnes již tradiční mši svatou sloužil poprvé v roce 1989 pro studenty František Lízna. Za zmínku stojí i to, že první xerox přinesl stávkujícím studentům tehdejší olomoucký arcibiskup František Vaňák a první jídlo sestry Sv. Kříže z komunity, která tehdy byla na Arcibiskupství olomouckém," popsali členové stávkového výboru.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.