Ve věku 101 let zemřel válečný veterán a tovačovský patriot Bohumil Venclík. Měl přezdívku Božík

Autoři | Foto poskytla Hana Bartková

V sobotu zemřel v Tovačově na Přerovsku ve věku 101 let válečný veterán, vlastenec, tovačovský patriot, milovník kultury a historie Bohumil Venclík. Celým svým životem byl spjatý s Tovačovem. Poslední rozloučení bude v pátek v Tovačově.

Hana Bartková
Autorka je historička a publicistka.

Válečný veterán a tovačovský patriot Bohumil Venclík pocházel ze staré hrnčířské rodiny. Hrnčířem byl už jeho prapradědeček Dominik Venclík, který se v roce 1794 usadil v Tovačově a zakoupil zde dům č. 54 zvaný holotárna.

Bohumil Venclík se narodil 13. ledna 1924 v Tovačově. Vyrůstal v harmonickém prostředí rodiny s rodiči Bohumilem a Františkou Venclíkovými a sestrami Martou a Marií. Demokratické tradice první republiky, vlastenectví, aktivní působení v Sokole, to vše bylo typické pro rodinu Venclíkových. Bohumil, zvaný v rodině a u kamarádů Božík, absolvoval v Tovačově měšťanskou školu. Vyučil se hrnčířem a kamnářem a měl převzít živnost po otci.

Otec Bohumil Venclík byl za okupace velitelem Obrany národa pro Tovačov a okolí. Do odboje se také zapojil i syn Božík, a to rozšiřováním letáků. Rodina Venclíkových poskytla přístřeší odbojovému pracovníkovi Rajmundu Navrátilovi, který byl pronásledován gestapem. Ten byl dopaden a při výslechu přiznal, u koho bydlel. Celá rodina Venclíkových kromě mladší sestry Marie byla 3. prosince 1943 zatčena.

Plukovník Vilém Murcek. Bojovník, letec a učitel létání, kterého komunisté po válce zavřeli na Mírov

Významnou osobností našeho regionu byl plukovník, letec a učitel létání Vilém Murcek, od jehož smrti nedávno uplynulo šedesát let. Bojoval proti nacismu, byl příslušníkem RAF, ale po návratu do vlasti ho komunisté zavřeli na Mírov. Vychoval řadu...

Otec Bohumil byl odsouzen k trestu smrti, který byl vykonán v pankrácké věznici 26. května 1944. Matka Františka byla odsouzena na pět let vězení. Bohumil byl odsouzen na 18 měsíců vězení v Bernau u Chiemského jezera. Byl však propuštěn do domácího léčení se zánětem pohrudnice. Byl ale dál nemocný. Dostal žloutenku a zánět slepého střeva, a tak se již do věznice nevrátil. Konce války se dočkal doma. Matka přežila pochod smrti do Drážďan a vrátila se domů.

Po válce začal Bohumil provozovat hrnčířskou živnost. Ta mu však byla v roce 1952 rozhodnutím tehdejšího ONV v Kojetíně zrušena. Zaměstnání našel u Štěrkoven a pískoven n. p. Olomouc na tovačovském Donbase. Pracoval zde jako údržbář, strojník a řidič remorkéru. Odtud odešel v roce 1984 do důchodu.

Bohumil Venclík byl aktivním kulturním a veřejným činitelem. Od dětství byl členem Sokola. Působil v něm jako cvičitel a účastník sokolských sletů a spartakiád. Byl nadšeným divadelním ochotníkem. Hrál v šestnácti divadelních hrách. V dětství se učil hrát na housle, což využil jako bubeník v několika tovačovských kapelách. Jeho velkou láskou byl hanácký folklór. Jako aktivní tanečník byl v padesátých a šedesátých letech členem tanečního souboru vedeného učitelkou Miladou Ženčákovou. V letech 1982 až 1997 byl v Tovačově knihovníkem. Připomenout můžeme také vzácné přátelství rodiny Venclíkových s akademickým sochařem Karlem Otáhalem.

Odvážný mladý protifašistický bojovník František Vrbka položil život za svobodu naší vlasti

V těchto dnech si připomínáme sto let od narození protifašistického bojovníka, vojáka a příslušníka výsadku Bronse Františka Vrbky. Žil v Prostějově, jeho jméno připomínají pamětní desky v budově bývalé reálky v Prostějově a v budově radnice.

Pracoval v orgánech Českého svazu bojovníků za svobodu, řadu let jako místopředseda okresního výboru v Přerově. Byl členem Československé obce legionářské. Byl také nadšeným vlastivědným místopiscem a publicistou. Spolupracoval s vydavatelstvím vlastivědné literatury Region Věrovany a následně Klubem přátel JUDr. Jaroslava Krempla. Svoje životní zkušenosti, vzpomínky a postřehy publikoval ve sbornících a publikacích vydávaných těmito spolky. U příležitosti jeho devadesátin vydal Klub přátel Jaroslava Krempla sborník „Od hrnčířského kruhu k mezníkům života aneb životní příběh Bohumila Venclíka“. Zpracoval také osudy tovačovských občanů postižených za okupace. Svoje vzpomínky také uveřejňoval ve zpravodaji Tovačovský kamelot. Za jeho přínos v oblasti kultury mu město Tovačov udělilo v roce 2013 Výroční cenu města.

Bohumil Venclík byl živou kronikou Tovačova. Byl pamětníkem i aktivním činitelem. Prožil bohatý, dlouhý a nelehký život. Připomeňme umučení tatínka, vlastní zatčení a věznění za okupace, likvidaci živnosti, starosti o zajištění rodiny, těžkou nemoc manželky a nepochopení ze strany mnohých režimních funkcionářů. Všechny tyto nesnáze a těžkosti však překonal svou prací, moudrostí, optimismem a nadhledem. Jeho vzkaz „Lidem dnes chybí vlastenecké cítění“ je pro nás aktuální výzvou.

Členové rodiny, přátelé a tovačovská veřejnost se s ním naposledy rozloučí v pátek 4. dubna 2025 ve 14 hodin na nádvoří zámku v Tovačově.

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky úmrtí, Bohumil Venclík, Božík, Tovačov, rodina, okres Přerov, vojenská okupace, odboj, Sokol

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.