FOTOGALERIE: U Vikantic začala po čtyřiceti letech likvidace skladu jedovatých látek

, aktualizováno před 3 hodinami

Autoři | Foto Michal Šverdík, DIAMO

U Vikantic na Šumpersku začala likvidace skladu nebezpečných jedovatých látek, které hrozily obrovskou ekologickou havárií a rozsáhlou otravou vod. Obec o odstranění skladu usilovala čtyřicet let, přijde na desítky milionů korun. Specializovaná firma by kadmiový odpad měla odvézt do konce července.

Likvidaci skladu 1250 tun nebezpečných kadmiových odpadů na okraji Vikantic zahájila specializovaná firma v těchto dnech. Jedovaté látky sem v 80. letech minulého století navozily bývalé Rudné doly Jeseník, sanaci loni schválila vláda.

Hlavní podíl na odstranění nebezpečných odpadů, který je uložený v rezavějících kontejnerech v rozpadající se a nezabezpečené hale, má současný starosta Vikatnic Libor Sedlařík"Pro nás je to obrovská úleva, protože taková zátěž nemá v panenské přírodě co dělat," netajil radost.

Když nastoupil do funkce, dal si za cíl skládku odstranit. "Bylo to obrovské úsilí, musel jsme jednat s likvidátorem dolů, úřadem pro zastupování státu, inspekcí životního prostředí. Kdybych do toho nezasáhl, dnes by byla stejná situace jako celých čtyřicet let," vysvětlil starosta.

Nebezpečné jedy z Vikantic konečně zmizí, hrozila rozsáhlá otrava vod. Obec o to usilovala 40 let, říká starosta

Ze skladu poblíž Vikantic na Šumpersku ještě letos zmizí přes tisíc tun nebezpečných jedovatých látek. Pokud by unikly do okolí, hrozila by obrovská ekologická havárie a rozsáhlá otrava vod. Obec o likvidaci skladu usilovala 40 let, přijde na 25...

Pokud by nastala nejhorší varianta a unikl by veškerý odpad, který je v hale uskladněný, podle starosty by mohl být kontaminovaný celý tok řeky Moravy až do Černého moře. "Ekologická katastrofa by měla obrovské následky jak v našem okolí, tak ve vodních tocích," dodal starosta.

Odpady byly u Vikatnic desítky let uloženy ve 178 ocelových kontejnerech. Sanace probíhá pod taktovkou státního podniku DIAMO. "Odvoz kontejnerů bude podle projektu trvat tři měsíce, a to do konce července. Po jejich odstranění zlikvidujeme také samotný objekt skladu včetně základů a následně provedeme průzkum kontaminace v okolí. Pokud budou zjištěny nadlimitní hodnoty, přistoupíme i k odtěžení kontaminovaných zemin," popsal postup ředitel odštěpného závodu Příbram, DIAMO Šimon Mrázek.

Likvidaci má na starosti specializovaná firma. "Garantujeme kompletní technologické zpracování odpadů. Naši řidiči jsou odborně školeni pro přepravu nebezpečných látek a odpady budou přepraveny včetně kontejnerů do zařízení, kde projdou procesem stabilizace a solidifikace. Výsledný materiál pak bude uložen na skládku nebezpečných odpadů u Lovosic," sdělil Jan Vošahlík ze společnosti AHV ekologický servis.  

Náklady na odstranění samotných kadmiových kalů jsou zhruba 25 milionů korun, spolu s dalšími výdaji je celková suma na sanaci pod hranicí 100 milionů korun.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky jed, odpad, kontejner, sklad, sanace, Vikantice, kadmium, Diamo, Jeseník, řeka Morava, Černé moře, Lovosice

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.