Návrat z vyhnanství: zvony připomenou válečný osud a odvahu obyvatel Drahanska

Autoři | Foto mapy.cz

Nucené vysídlení za druhé světové války a zejména momenty návratu do zničeného domova si po 80 letech připomene v neděli odpoledne společným zvoněním více než třicet obcí z oblasti Drahanské vrchoviny. Území na pomezí Olomouckého a Jihomoravského kraje se proměnilo za 2. světové války po rozhodnutí okupantů, kteří do obydlených oblastí rozšířili vojenský výcvikový prostor.

Oblast s pohnutým osudem z období 2. světové války se rozkládá napříč okresy Prostějov, Blansko či Vyškov. Tři desítky obcí si připomenou v neděli 18. května v 16 hodin výročí 80 let od prvních návratů obyvatel vystěhovaných vesnic do jejich domovů. Zvony se rozezní také na Šumpersku, v obci Libina, kam se část lidí z Drahanska přestěhovala, protože se neměli kam vrátit.

Na uctění lidí se silným poutem k Drahanské vrchovině proběhne festival nazvaný Nezlomné Drahansko: Domov v nás. „Touto akcí si připomínáme jejich odvahu, houževnatost a víru v to, že domov není jen místo, ale vztah, který nelze zničit,“ uvádějí pořadatelé události.

„Chceme poděkovat našim předkům, kteří se nenechali zlomit. Vrátit se do ruin, ticha a nejistoty – a znovu začít – to chce sílu. Zvonění je naše neokázalé společné poděkování,“ komentovala v tiskové zprávě iniciátorka festivalu Marie Horáková ze spolku Barvínek.

Prostějovsko má finalistu v anketě Strom roku. Lípa v Bousíně pamatuje nucené válečné vysídlení obce

Olomoucký kraj má svého zástupce v populární anketě Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství. Do finálové fáze hlasování se dostala Lípa svobody v Bousíně na Prostějovsku, která je němým pamětníkem pohnutého osudu regionu u vojenského prostoru...

Ta dodává, že přibližně polovina obcí, které se do pietního zvonění zapojují, si letos na obecním úřadu nebo jiném významném místě odhalí pamětní destičku s nápisem „Obec určená k zániku v letech 1941–1945“.

Historii regionu mapuje také speciální web, který postupně přiblíží příběhny jednotlivých obcí, archivní fotky i vyprávění pamětníků. „Zatím pro něj připravujeme podklady a získáváme finanční podporu,” podotkla Marie Horáková.

Na území trojice okresů se rozkládal vojenský výcvikový tábor nazvaný Dědice už od roku 1935, v období Protektorátu Čechy a Morava ale padlo rozhodnutí o rozšíření tohoto prostoru a jeho přejmenování. Z lokality označené Truppenübungsplatz muselo odejít v letech 1940–1945 více než 18 500. „Po válce se většina z nich vrátila – a přes extrémní nedostatek materiálu i peněz začala znovu budovat své zdevastované obce,“ podotkla Horáková.

Obce určené k zániku za 2. světové války - 33 obcí Drahanska
Rychtářov, Lhota, Pařezovice, Opatovice, Hamiltony, Radslavice, Radslavičky, Zelená Hora, Podivice, Studnice, Odrůvky, Otinoves, Hartmanice (dnes Niva), Nové Sady, Březina, Drahany, Bousín, Repechy, Rozstání, Hamry, Lipovec, Senetářov, Rogendorf (dnes Krasová), Molenburg (dnes Vysočany), Marianín, Kulířov, Jedovnice, Housko, Kotvrdovice, Baldovec, Krásensko, Podomí, Ruprechtov
Zdroj: vystehovanedrahansko.eu

Kromě nedělního společného zvonění nabídne Nezlomné Drahansko i další události v následujících týdnech a měsících. V plánu je například koncert či výsadba Aleje svobody.

Události druhé světové války významně zasáhly také obec Bousín na Prostějovsku. „Z tehdejších šedesáti domů jich byla asi třetina nenávratně zničena a proto se z téměř tří set obyvatel po válce mohla vrátit jen přibližně polovina. Dnes tu žije sotva 135 lidí. Právě tato zkušenost – že se domov může ztratit během několika měsíců – je důvodem, proč jsme se rozhodli být jedním z iniciátorů festivalu. Chceme, aby krajina, kterou dnes procházíme, nezapomněla na ty, kteří ji kdysi museli opustit. Alej, kterou u Bousína na podzim vysadíme, bude naší tichou vzpomínkou – a zároveň poděkováním těm, kteří se navzdory všemu dokázali vrátit,“ dodala starostka Bousína Monika Tmé.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Pietní zvonění, vzpomínka, festival, Nezlomné Drahansko, vystěhování, vojenský újezd, Prostějov, Vyškov, Blansko, Olomoucký kraj, Jihomoravský kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.