Nucené vysídlení za druhé světové války a zejména momenty návratu do zničeného domova si po 80 letech připomene v neděli odpoledne společným zvoněním více než třicet obcí z oblasti Drahanské vrchoviny. Území na pomezí Olomouckého a Jihomoravského kraje se proměnilo za 2. světové války po rozhodnutí okupantů, kteří do obydlených oblastí rozšířili vojenský výcvikový prostor.
Oblast s pohnutým osudem z období 2. světové války se rozkládá napříč okresy Prostějov, Blansko či Vyškov. Tři desítky obcí si připomenou v neděli 18. května v 16 hodin výročí 80 let od prvních návratů obyvatel vystěhovaných vesnic do jejich domovů. Zvony se rozezní také na Šumpersku, v obci Libina, kam se část lidí z Drahanska přestěhovala, protože se neměli kam vrátit.
Na uctění lidí se silným poutem k Drahanské vrchovině proběhne festival nazvaný Nezlomné Drahansko: Domov v nás. „Touto akcí si připomínáme jejich odvahu, houževnatost a víru v to, že domov není jen místo, ale vztah, který nelze zničit,“ uvádějí pořadatelé události.
„Chceme poděkovat našim předkům, kteří se nenechali zlomit. Vrátit se do ruin, ticha a nejistoty – a znovu začít – to chce sílu. Zvonění je naše neokázalé společné poděkování,“ komentovala v tiskové zprávě iniciátorka festivalu Marie Horáková ze spolku Barvínek.
Pátek, 26. července 2024, 13:29
Olomoucký kraj má svého zástupce v populární anketě Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství. Do finálové fáze hlasování se dostala Lípa svobody v Bousíně na Prostějovsku, která je němým pamětníkem pohnutého osudu regionu u vojenského prostoru...
Ta dodává, že přibližně polovina obcí, které se do pietního zvonění zapojují, si letos na obecním úřadu nebo jiném významném místě odhalí pamětní destičku s nápisem „Obec určená k zániku v letech 1941–1945“.
Historii regionu mapuje také speciální web, který postupně přiblíží příběhny jednotlivých obcí, archivní fotky i vyprávění pamětníků. „Zatím pro něj připravujeme podklady a získáváme finanční podporu,” podotkla Marie Horáková.
Na území trojice okresů se rozkládal vojenský výcvikový tábor nazvaný Dědice už od roku 1935, v období Protektorátu Čechy a Morava ale padlo rozhodnutí o rozšíření tohoto prostoru a jeho přejmenování. Z lokality označené Truppenübungsplatz muselo odejít v letech 1940–1945 více než 18 500. „Po válce se většina z nich vrátila – a přes extrémní nedostatek materiálu i peněz začala znovu budovat své zdevastované obce,“ podotkla Horáková.
Kromě nedělního společného zvonění nabídne Nezlomné Drahansko i další události v následujících týdnech a měsících. V plánu je například koncert či výsadba Aleje svobody.
Události druhé světové války významně zasáhly také obec Bousín na Prostějovsku. „Z tehdejších šedesáti domů jich byla asi třetina nenávratně zničena a proto se z téměř tří set obyvatel po válce mohla vrátit jen přibližně polovina. Dnes tu žije sotva 135 lidí. Právě tato zkušenost – že se domov může ztratit během několika měsíců – je důvodem, proč jsme se rozhodli být jedním z iniciátorů festivalu. Chceme, aby krajina, kterou dnes procházíme, nezapomněla na ty, kteří ji kdysi museli opustit. Alej, kterou u Bousína na podzim vysadíme, bude naší tichou vzpomínkou – a zároveň poděkováním těm, kteří se navzdory všemu dokázali vrátit,“ dodala starostka Bousína Monika Tmé.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám