Systematicky nás likvidujete, vyčítají špičkoví vědci z přírodovědy vedení olomoucké univerzity

Autoři | Foto Jan Pokorný

Sedmdesátka špičkových vědců z olomoucké Přírodovědecké fakulty se ostře ohradila proti postupu vedení Univerzity Palackého, které podle nich dlouhodobě, systematicky a bezdůvodně omezuje finance, a komplikuje tak výuku a výzkum na škole. Fakulta přitom generuje polovinu vědeckého výkonu celé univerzity.

Reálné příjmy Přírodovědecké fakulty se podle otevřeného dopisu sedmdesátky vědců a pedagogů za posledních pět let snížily o 40 procent. Letos by fakulta měla přijít o více než 13 milionů korun, přestože celkové příjmy univerzity vzrostly meziročně téměř o 200 milionů.

"Takový krok lze vnímat jako cílenou restrikci výuky a výzkumu v přírodovědných oborech. Týká se to i pracovišť, která čerpají prostředky z dotačních titulů MŠMT," konstatují signatáři dopisu.

Upozorňují na systematické krácení rozpočtu a nerovné podmínky při rozdělování univerzitních prostředků. "Fakulta přitom generuje polovinu vědeckého výkonu univerzity, a patří tak k nejvýkonnějším akademickým pracovištím nejen v rámci univerzity, ale i v celostátním měřítku," sdělila mluvčí přírodovědy Šárka Chovancová.

Byl to pokus o likvidaci na základě vyfabulovaných obvinění, prohlásil děkan Kubala. Policie případ odložila

Děkan olomoucké přírodovědecké fakulty Martin Kubala neudělal nic protizákonného, když využil část e-mailové komunikace v soudním sporu mezi univerzitou a pracovníkem vysokoškolského ústavu CATRIN. Policie trestní oznámení na děkana definitivně...

Podle vedoucích kateder a garantů studijních programů dochází v posledních letech k bezdůvodnému omezování přístupu k infrastruktuře a k diskriminačním zásahům do financování. "Podíl na univerzitních prostředcích se neustále snižuje," ohrazují se signatáři výzvy. Pokud nebude financování narovnáno, fakulta bude nucena omezit rozsah svých aktivit včetně výuky. 

Přírodovědeckou fakultu dlouhodobě zatěžuje také vznik vysokoškolského ústavu CATRIN. Podle děkana Martina Kubaly vznik ústavu fakultu zásadně poškodil a ohrožuje výuku. Děkan kritizuje vyvedení majetku, projektů a zaměstnanců. Celý spor výrazně poškozuje prestiž UP.

Dezinformace a polopravdy. Olomoucká Univerzita Palackého se ostře ohradila proti útoku lidí z CATRIN

Dezinformace a polopravdy obsahuje podle Univerzity Palackého v Olomouci a děkana Přírodovědecké fakulty Martina Kubaly útok lidí z vysokoškolského ústavu CATRIN proti chystanému majetkovému vyrovnání mezi přírodovědou a ústavem. Dohoda by mohla...

Vedení olomoucké univerzity ovšem tvrdí, že příjmy Přírodovědecké fakulty letos neklesnou. "Pokud porovnáme schválený rozpočet roku 2024 a návrh rozpočtu pro rok 2025, tak přírodovědecká fakulta i po odvodech na centrální potřeby univerzity meziročně získá o 18,9 milionu korun více," sdělil v tiskové zprávě mluvčí univerzity Egon Havrlant.

S návrhem letošního rozpočtu přitom šest děkanů souhlasilo, jeden se zdržel a jeden byl proti. 

"Přírodovědecká fakulta je nepochybně významnou součástí Univerzity Palackého, chápeme její význam i potřeby. Nicméně je nutné dodat, že na jiných fakultách bojují s podhodnocením akademických pracovníků, některé fakulty nemají dokonce ani vlastní budovy," upozornil kvestor univerzity Josef Suchánek. Rektor Michael Kohajda v této souvislosti apeluje na vstřícnost a solidaritu všech součástí UP.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky spor, finance, likvidace, Univerzita Palackého v Olomouci, rozpočet, přírodovědecká fakulta, CATRIN, Josef Suchánek, Michael Kohajda

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.