Hledá se okrajenka! Vědci z Národního muzea žádají veřejnost o pomoc

Autoři | Foto Milan Kořínek

Jeden ze tří dosavadních nálezů okrajenky žlutoskvrnné pochází ze Zoologické zahrady v Olomouci. Tu hledají, mimo jiné, přírodovědci ze Zoologického oddělení Národního muzea, aby zmapovali její výskyt v České republice.

Okrajenku objevil v olomoucké zoo fotograf Milan Kořínek. Ten si je podle svých slov nafotil už v prosinci 2009, kdy je objevil v květináči se zakoupenou palmou. „Jednalo se spíše o mladé jedince dlouhé tři až čtyři centimetry,“ vysvětlil v tiskové zprávě fotograf. O jaký konkrétní druh okrajenky se jedná, zjistil až během letošního roku, kdy fotografie poslal přírodovědcům do Národního muzea.

Kam hlásit její výskyt
V případě, že se s okrajenkou setkáte, můžete poslat na mail pm@nm.cz, případně uložte pozorování okrajenky prostřednictvím chytrého telefonu do aplikace iNaturalist.

I další nálezy pochází z květináčů zakoupených soukromě v obchodních řetězcích. „Vzhledem k tomu, že se jedná o tropický druh, který se u nás vyskytuje v květináčích tropických rostlin, rádi bychom oslovili nejen české zoologické zahrady, kde předpokládáme zvýšenou pravděpodobnost výskytu tohoto druhu, ale i širokou veřejnost,“ vyzvala ke spolupráci pedagožka Národního muzea Petra Caltová.

Skleníky s tropickými rostlinami budou na výstavišti  Flora v Olomouci otevřené i v prosinci

O víkendech v prosinci si i letos budou moci lidé prohlédnout skleníky v areálu Výstaviště Flora v Olomouci. Připraveny budou také adventní akce zaměřené na tvorbu věnců. V předchozích letech bývaly skleníky od října zavřené.

Okrajenka je velká a nápadně zbarvená tropická mnohonožka. Žije skrytě na kořenech palem a cykasů. Pro tento druh jsou typická malá oblá křidélka, žluté okraje hřbetních štítků a hnědovínově zbarvené tělo. „Můžete na ni narazit v botanických zahradách, pěstebních sklenících, či při nákupu exotických rostlin,“ uvedla mluvčí Zoologické zahrady Olomouc Iveta Grónská. Podle přírodovědců se mnohonožka schovává pod květináči nebo v kořenovém obalu rostliny.

Vědci z Národního muzea žádají o zaslání samotné okrajenky přímo do Přírodovědeckého muzea. „Prosíme o její zaslání buď v plastové nádobě, na jejíž dno umístíte navlhčenou vatu, aby nedošlo k jejímu vyschnutí při transportu, který by neměl trvat déle než dva dny,“ vyzvali vědci. Pokud už mnohonožka nežije, je možné ji zaslat v malé nádobce s 40 procentním alkoholem.

Adresa, kam je možné okrajenku žlutoskvrnou zaslat:
Národní muzeum-Přírodovědecké muzeum Zoologické oddělení
Cirkusová 1740, 190 00 Praha 9 - Horní Počernice

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky okrajenka, Zoo Olomouc, Olomouc, Národní muzeum, okrajenka žlutoskvrná

Komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.