Významnou pomoc při stabilizaci pacienta poprvé využili letečtí záchranáři z Olomouce při zásahu u těžce zraněného cyklisty na Jesenicku. Od ledna vzlétá olomoucký vrtulník ze základny se speciálně zapečetěným boxem s jednotkou plné krve. Tu nyní premiérově přímo v terénu podali specialisté staršímu muži v boji o jeho život.
Úterý, 23. dubna 2024, 07:08
Jedenáct nových pulzních oxymetrů má vylepšit péči o novorozence ve Fakultní nemocnici Olomouc, techniku za tři miliony korun plánují pro odborné pracoviště pořídit iniciátoři dobročinné kampaně Zázraky zrození. Nové přístroje nahradí dosluhující...
Letecká záchranná služba z Olomouce se v polovině ledna zařadila mezi čtyři z deseti leteckých záchranek České republiky, které mají na palubě vrtulníku k dispozici balení s plnou krví skupiny nula negativní. Lidé s krevní skupinou 0- jsou označování jako univerzální dárci, tuto krev lze totiž podat kterémukoliv příjemci. Kromě Olomouce startuje vrtulník s jednotkou plné krve také z Hradce Králové, Ostravy a Plzně.
„Na páteční denní směně byla poprvé v terénu využita plná krev, kterou od půlky ledna vozíme na palubě vrtulníku. Jednalo se o vzlet na Jesenicko ke staršímu muži, který utrpěl těžká zranění po pádu z kola. Vzhledem ke krvácejícím zraněním a podezření na těžké trauma hlavy byla okamžitě u pacienta zahájena transfúzní terapie. Muž byl následně zaintubován a během nakládání pacienta do vrtulníku došlo k zástavě oběhu. Lékař okamžitě zahájil kardiopulmonální resuscitaci , která byla po pár minutách úspěšná,“ vylíčila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková. Informaci o prvním použití krevní konzervy zveřejnili záchranáři spolu se snímkem z transportu pacienta na traumacentrum urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc. I přes veškeré snahy zdravotníků muž těžkým zraněním v nemocnici podlehl.
Úterý, 12. března 2024, 15:24
Stavebními a technickými úpravami za téměř sto milionů korun prochází pavilon Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Rozsáhlá rekonstrukce se dotkne i dárců krve, odběry nejcennější tekutiny budou probíhat v jiné budově.
Pro letecké záchranáře zajišťuje přípravu boxu s plnou krví Transfuzní oddělení FN Olomouc. Speciální dálkově monitorované balení vyzvedává v olomoucké nemocnici výjezdová skupina záchranky každý den. Pro převoz krve je potřeba plnit zákonem stanované podmínky, v zapečetěném termoboxu je nepřetržitě sledovaná teplota, která se musí pohybovat mezi dvěma až šesti stupni Celsia. „Zdravotnická záchranná služba transportní box nesmí otevřít, pokud nenastane indikace k podání transfuzního přípravku. Před zahájením provozu byly podmínky v termoboxu validovány tak, aby byla jistota, že krev bude po celou dobu transportována při teplotě, která je předepsaná legislativou,“ přiblížila při uvedení novinky v Olomouckém kraji primářka Transfúzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Dana Galuszková.
Díky pečlivému sledování stavu a podmínek pro uchovávání nenahraditelné tělní tekutiny se ale krev převážená vrtulníkem podle mluvčí Mikiskové neznehodnotí. „Za 24 hodin se vrátí zpět na transfúzní oddělení, kde ji tamní personál vyjme z nepoškozeného boxu a řádně ji překontroluje. Pokud je krevní konzerva v pořádku, putuje zpět do oběhu a je dále využita pro potřeby nemocnice,“ vysvětlila proces mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.