Složitou otázku řeší obyvatelé, podnikatelé a zástupci obcí i státu na Jesenicku, kde došlo při povodních k závažnému poškození sítě rozvádějící zemní plyn. V lokalitě na severu Olomouckého kraje se podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) nepodaří do zimy připojit tisíce odběrných míst. Záchrannými alternativami mohou být podle něj přímotopy či provizorní lokální zásobování plynem.
Čtvrtek, 26. září 2024, 06:56
Šikmá trafostanice v Bělé pod Pradědem se stala při povodních nevyžádanou alternativou světově proslulé věže z italského města Pisa. Nakloněný objekt na Jesenicku na rozdíl od slavnější stavby hrozil zřícením, po konzultaci se statikem a stavebním...
Podle krizového štábu Olomouckého kraje je v těchto dnech bez zásobování plynem na Jesenicku sedm tisíc odběrných míst. Do zasaženého regionu přijeli řadu problematických záležitostí řešit zástupci několika ministerstev, situaci pak přiblížili na tiskovém brífinku. „Už nyní víme, že k několika tisícům odběrných míst plyn v zimě nepoteče. Na Jesenicku přichází zima dříve, musíme jednat velmi rychle. Jsou to desítky kilometrů potrubí, které tady chybí. Technicky asi ani není možné obnovu tak brzy zajistit. Řešením bude kombinace přímotopů a možná nějakých lokálních dodávek zemního plynu, ale to jsou věci, o kterých se budeme teprve bavit, jestli jsou možné,“ nastínil ministr životního prostředí Petr Hladík.
Středa, 25. září 2024, 16:50
V oblasti zasažené ničivými povodněmi na severu Olomouckého kraje pracovalo v průběhu uplynulého víkendu mnoho stovek dobrovolníků a přispěli k prvotnímu odklízení následků živelné pohromy. Pomoc při obnově Šumperska a Jesenicka je ale stále...
Problémem jsou při využití elektrických přímotopů nejen vyšší náklady na jejich pořízení a také provoz, ale také nárůst zatížení elektrické sítě a možný dopad na její stabilitu. „Pokud by všechny domácnosti zapnuly přímotopy, do toho pojedou vysoušeče, navíc lidé vaří, svítí a tak dále, tak to může být složité pro distribuční soustavu. Budeme se bavit i o provozních nákladech pro lidi, kteří topí běžně plynovým kondenzačním kotlem, ale budou mít vyšší výdaje kvůli používání elektrických přímotopů,“ poznamenal Hladík.
Plyn neslouží pouze k vytápění, ale také k ohřevu vody a také může být součástí výrobních technologií a postupů firem. „Hledáme řešení pro obyvatele i pro podnikatele. Máme sídliště s bytovými domy, kam není možné plyn dovézt, ale všechny technologie tam jsou, topit by se mohlo. Možností by mohlo být řešení, které se používá v podhorských a horských oblastech v Rakousku. S kolegy z ministerstva průmyslu a obchodu a se zástupci distribučních firem se pokusíme najít řešení, abychom snížili počet míst, kde nepoteče zemní plyn. Je to úkol, který si dnes odvážíme,“ doplnil šéf resortu životního prostředí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.