Počasí dnes3 °C, zítra2 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

Základna záchranky ve Zlatých Horách? Problémem je nedostatek personálu, říká náměstek hejtmana

Na Jesenicku opět rezonuje dlouhodobý požadavek na zřízení výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby ve městě Zlaté Hory poblíž hranice s Polskem. Dojezdový čas záchranářů v této lokalitě přesahuje zákonem stanovený dvacetiminutový limit, v případě akutních stavů či potřeby resuscitace jde o klíčový aspekt. Podle náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví je ale komplikací pro vytvoření základny nedostatek kvalifikovaných záchranářů a řidičů.

V Olomouckém kraji v současnosti funguje 17 výjezdových základen zdravotnické záchranné služby, na severu regionu při hranicích s Polskem by lidé přivítali vznik ještě dalšího pracoviště záchranářů. Sdružení měst a obcí Jesenicka (SMOJ) se obrátilo na vedení kraje se žádostí o zřízení výjezdové základny ve Zlatých Horách. „Dostupnost zdravotnické péče není na Jesenicku optimální. A jedna věc je běžná lékařská pomoc, druhou pak záchranná služba, kdy často rozhodují minuty. A proto z pozice předsedkyně Sdružení měst a obcí Jesenicka řeším možnost zřízení výjezdové základny ZZS Olomouckého kraje ve Zlatých Horách. Tady se totiž bohužel v posledních letech prodloužil dojezd záchranky z Jeseníku na více než 22 minut, což už je víc, než dovoluje zákon,“ uvedla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).

Do Zlatých Hor míří sanitky přibližně ve 270 případech ročně, v celém kraji za minulý rok šlo o téměř 60 tisíc výjezdů. „Aktuálně práci záchranné služby ve Zlatých Horách často suplují místní dobrovolní hasiči zastávající funkci takzvaného first-respondera. K dispozici mají Automatický externí defibrilátor a ambuvak na ruční ventilaci. Poskytovat mohou základní resuscitaci, nicméně v jejich pravomoci není podávat farmaka a zajišťovat průchodnost dýchacích cest. Rozšířenou resuscitaci pak mohou provádět pouze profesionální zdravotníci, jako jsou pracovníci ZZS. Někdy dobrovolné hasiče podporuje místní praktický lékař,“ uvádí zástupci SMOJ.

Zubní pohotovost ve Fakultní nemocnici od 1. března značně sníží rozsah ordinačních hodin. Pohotovostní služba zubního lékařství již nebude k dispozici ve všední den a změní se i režim o víkendech a státních svátcích. Ve dnech pracovního volna...

Podle náměstka hejtmana Olomouckého kraje Dalibora Horáka (ODS), v jehož gesci je oblast zdravotnictví, se orgány Olomouckého kraje dostupností tohoto typu zdravotnické péče dlouhodobě zabývají. „Pro vydání kladného rozhodnutí v této věci nehrají hlavní roli finanční a stavebnětechnická náročnost projektu. To by se dalo ve spolupráci s městem vyřešit. Jednorázové náklady na zřízení základny včetně stavebních úprav vhodného objektu, jeho vybavení a pořízení sanitky představují náklady zhruba 10 milionů korun. Pravidelné roční náklady na provoz základny včetně mezd by s pak pohybovaly okolo 15 milionů korun. Největším a zásadním problémem je ale nedostatek kvalifikovaného zdravotnického personálu, který trápí celou republiku, a ještě více její periferní oblasti,“ pojmenoval hlavní překážku vzniku základny náměstek Horák.

Pro zajištění nepřetržitého provozu výjezdové základny rychlé zdravotnické pomoci by podle něj bylo potřeba zaměstnat 11 kvalifikovaných záchranářů a řidičů. „Tento personál ale na pracovním trhu chybí. Navíc jsou reálné obavy, že při zřízení základny a poptávce po pracovnících by mohl nabídku přijmout personál z jiných zařízení na Jesenicku. Tam by následně mohly vzniknout problémy při zajištění potřebné zdravotní péče, které by se nežádoucím způsobem dotkly potřeb obyvatel tohoto regionu. To se týká především Nemocnice Jeseník, která je zde pilířem pro poskytování tolik potřebné zdravotní péče. Při odpovědném rozhodování o dané věci je třeba si všechny tyto a mnohé další souvislosti uvědomit. Každopádně, rada kraje se touto věcí odpovědně zabývá a dále bude zabývat,“ komentoval Horák.

V případě potřeby mohou operátoři zdravotnické záchranné služby požádat o pomoc i kolegy z Moravskoslezského kraje, do Zlatých Hor tak může vyrazit sanitka z dvacet kilometrů vzdáleného Vrbna pod Pradědem. „V praxi ale tato spolupráce není dostatečně efektivní,“ míní předsedkyně SMOJ Zdeňka Blišťanová.

Jeseník za desítky milionů opraví městskou vilu. Nově v ní zřídí dětské skupiny pro nejmenší

Jeseník plánuje s využitím dotační podpory rozsáhlou rekonstrukci městské vily na Dukelské ulici. Stavební úpravy bývalého sídla městské policie i okolí budovy vyjdou na více než 30 milionů korun. Opravený dům pak poskytne zázemí pro fungování...

Kromě mezikrajské výpomoci a nové základny je dlouho diskutovanou variantou také možnost spolupráce se záchranáři z Polské republiky. Cesta vozu s přednostním právem jízdy z Glucholaz do Zlatých Hor by trvala přibližně pět minut. „Spolupráce s polskými záchranáři by celou situaci bez finančních nákladů a personálních problémů vyřešila. Olomoučtí záchranáři s touto myšlenkou přišli už v roce 2006. Bohužel, legislativa České republiky neumožňuje krajům a jejich záchrankám uzavírat smlouvy se záchranáři na druhé straně hranice, aniž by byly dříve uzavřeny rámcové mezinárodní smlouvy. Náročná jednání mezi Českou republikou a Polskem na nejvyšší úrovni o dané záležitosti už probíhají několik let. Ministerstvo zdravotnictví je v této věci opakovaně interpelováno všemi kraji, sousedícími s Polskem, ať už samostatně nebo prostřednictvím Rady Asociace krajů České republiky,“ uvedl náměstek Horák a doplnil: „Já sám jsem na nutnost řešení problému pana ministra osobně a následně i písemně upozorňoval. Z jeho odpovědi vyplývá, že jednání v této věci stále probíhají. Nicméně dobu finálního výsledku a uzavření potřebné mezistátní smlouvy o spolupráci zdravotnických záchranářů nelze v tuto chvíli přesně určit.“

Vedení obcí a měst na Jesenicku tak nyní doufá v zajištění přednemocniční neodkladné péče v režii olomouckého hejtmanství. „Věřím, že argumenty a jednohlasná podpora obcí v regionu povede ke konkrétním krokům ze strany Olomouckého kraje a že ten zajistí optimální péči pro obyvatele našeho regionu tím, že výjezdovou základnu zřídí,“ uzavřela Blišťanová.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Štítky Zdraví, akutní péče, záchranka, základna záchranky, výjezdová základna, Zlaté Hory, záchranka Zlaté Hory, sanitka, Jesenicko, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Základna záchranky ve Zlatých Horách? Problémem je nedostatek personálu, říká náměstek hejtmana  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.