Za loňský rok vzlétli olomoučtí letečtí záchranáři k bez mála sedmi stům zásahů, což je podle statistiky Letecké záchranné služby Olomouckého kraje historicky nejvyšší počet. Nejčastěji zasahovali u dopravních nehod.
Za posledních 8 let, co letecká záchranka vede statistiky, nezaznamenala nikdy větší počet zásahů. Při 672 zásazích, což je o 135 více než předchozí rok, byl vrtulník ve vzduchu více než 29 tisíc letových minut.
„Letecká záchranná služba funguje v našem kraji velice dobře, přispěla k tomu také užší spolupráce mezi zdravotnickým operačním střediskem a Horskou službou Jeseníky,“ popsala v tiskové zprávě mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková.
Díky stážím horských záchranářů ve výjezdových skupinách letecké záchranky lze podle mluvčí rychleji a adekvátněji vyhodnotit, jestli je start vrtulníku k událostem na severu Olomouckého kraje nutný. „Je to osvědčená spolupráce, za kterou jsme nesmírně vděční,“ dodala.
Pondělí, 30. ledna 2023, 11:07
Lékaři z Olomouce a Prahy provedli první letecký transport novorozence z Fakultní nemocnice na speciální jednotku dětské chirurgie do Motola. Převoz inkubátoru umožňuje speciální držák ve vrtulníku. Lékaři tak mohou pomoci i těm nejohroženějším...
Velkou roli pro fungování LZS hraje samotné počasí. „Vždy se ale snažíme, v případě potřeby, letecké záchranáře přiblížit co nejvíce k místu události a aktivovat je tak alespoň na část transportu. Díky tomu jsou loňské statistiky opravdu rekordní,“ objasnila Mikisková.
Záchranářský vrtulník nejčastěji vzlétal k volání na pomoc při dopravních nehodách, srdečních selháních, pádech z výšek, tonutí nebo k pacientům vyžadujícím resuscitaci, popřípadě k pacientům s alergickými reakcemi po bodnutí hmyzem.
Díky využití vrtulníku ušetří zdravotníci desítky minut, které jsou pro zdravotní stav pacientů mnohdy klíčové. V Olomouckém kraji létá červenobílý vrtulník s označením Kryštof 09. Ten je vybavený technikou pro různorodé záchranné akce. „Palubní naviják nejčastěji využíváme při záchranných misích v těžce přístupném nebo horském terénu. Vrtulník může od konce minulého roku nově pomáhat novorozencům v ohrožení života, a to pomocí speciálně upraveného transportního inkubátoru,“ popsala výbavu Zuzana Hopjaková, tisková mluvčí společnosti Air – Transport Europe. Slovenská firma provozuje leteckou záchranku v Olomouckém i Moravskoslezském kraji.
Úterý, 4. října 2022, 17:03
Rozmanitou práci horského záchranáře už takřka deset let detailně poznává Roman Fišnar z Loučné nad Desnou. S kolegy z Jeseníků nyní využil skvělou fyzickou a odbornou připravenost na prestižních mezinárodních závodech. Z italských Dolomit přivezla...
„Chceme jako provozovatelé vrtulníku nadále poskytovat kvalitní stroj, piloty a další služby a být stabilním partnerem záchranky jako základní složky integrovaného záchranného systému. Za každým letem stojí sehraný tým profesionálů, kteří často pracují v náročných podmínkách a pod vysokým tlakem. Za jejich píli a nasazení v uplynulém roce jim patří poděkování,“ dodává Milan Hoholík, ředitel společnosti.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.