Počasí dnes11 °C, zítra15 °C
Čtvrtek 25. dubna 2024  |  Svátek má Marek
Bez reklam

Pátý pokus o prodej Hanáckých kasáren v Olomouci: za rozlehlý komplex chce stát nejméně čtvrt miliardy

Další kolo elektronické aukce připravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) pro budovu Hanáckých kasáren v centru Olomouce. O bezúplatném nabytí rozlehlé nemovitosti jednal Olomoucký kraj ve spolupráci s městem a Univerzitou Palackého, po dodatečných analýzách stavu objektu ale od záměru získat historický objekt hejtmanství upustilo. Vyvolávací cena pro dubnovou dražbu byla stanoven na 248 milionů korun.

V novém kole dražby, které je naplánováno na 17. a 18. dubna, byla snížena minimální cena z 249 milionů na 248 milionů korun. „ÚZSVM přistoupil k vyhlášení elektronické aukce poté, co byl v jeho prostorách ukončen provoz Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, a také poté, co Olomoucký kraj odmítl bezúplatné převzetí tohoto areálu,“ uvedla mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.

O nemovitost před časem projevil zájem Olomoucký kraj společně s olomouckou radnicí a Univerzitou Palackého. Odborníci ale upozornili na špatný technický stav Hanáckých kasáren a vysoké náklady na rekonstrukci. Krajské zastupitelstvo proto v lednu zrušilo své předchozí usnesení, které samosprávám a univerzitě otevřelo cestu k bezúplatnému nabytí Hanáckých kasáren.

Stav Hanáckých kasáren překazil plán kraje, Olomouce a univerzity. Budovu bude opět řešit stát

Po dlouhém procesu příprav a jednání pro bezúplatné získání rozlehlé budovy Hanáckých kasáren v centru Olomouce se Olomoucký kraj rozhodl od záměru ustoupit. Podle hejtmana je důvodem naléhavost a nákladnost oprav objektu, který je nyní v majetku...

V předchozích čtyřech elektronických aukcích se státu nepodařilo pro kasárny najít kupce. V posledním kole aukce byla v roce 2022 minimální cena areálu snížena z 262 milionů na 249 milionů korun. Olomoucký kraj si loni nechal zpracovat stavebně-technický průzkum, z něhož vyplynulo, že budova Hanáckých kasáren je ve velmi špatném technickém stavu a její rekonstrukce by si vyžádala velké náklady.

„Stavba se neobejde bez generální opravy střechy, fasád, celkové výměny výplní otvorů a výměny všech vnitřních instalací. Doporučení na výměnu se týká i přípojek,“ stojí ve zprávě pro krajské zastupitele. Experti upozornili na to, že v budově je nutné provést nákladnou izolaci proti radonu. Prodražil by se také provoz Hanáckých kasáren, které by podle podmínek bezúplatného převodu nebylo možné komerčně využívat.

Olomoucký kraj chtěl budovu Hanáckých kasáren využívat hlavně pro vědu, kulturu a vzdělávání, a to především prostřednictvím Vlastivědného muzea v Olomouci či Archeologického centra Olomouc. V areálu mělo být zřízeno i kreativní centrum, centrum sociálního poradenství, centrum materiální a potravinové pomoci, pobočka Family Pointu a krajské dobrovolnické centrum. Radnice chtěla do budovy Hanáckých kasáren přestěhovat některé své odbory, které nemají vysokou návštěvnost.

„Zůstává riziko toho, že stát objekt prodá investorovi, který nebude mít zájem stavbu v dohledné době opravit a zprovoznit. Máme strach, aby z toho nevzniklo chátrající torzo historické budovy. Investorů s využitím takového památkově chráněného objektu asi nebude mnoho. Budeme dál jednat se státem, abychom byli informováni o krocích v této záležitosti,“ upozornil po rozhodnutí hejtmanství olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO).

D35 u Olomouce čeká v dubnu víkendová uzavírka, chystá se demolice mostu

Na stavbě nového úseku D35 poblíž Olomouce končí několikaměsíční záchranný archeologický výzkum a rozbíhají se přípravné fáze pro samotnou výstavbu. Jedním z úvodních úkonů má být v prvním dubnovém víkendu demolice menšího mostu nad dálnicí, což...

Hanácké kasárny využívala armáda 170 let, od roku 2013 jsou prázdné. Budova má kancelářskou plochu přes 2000 metrů čtverečních. Původně se uvažovalo o tom, že se do ní přestěhují stovky pracovníků státních úřadů, které nyní sídlí na vícero místech Olomouce. Další využití pro státní úředníky by ale podle ministerstva obrany bylo nákladnější než prodej a případná stavba nového administrativního sídla.

O budovu Hanáckých kasáren projevil Olomoucký kraj zájem už v roce 2014, chtěl tam depozitáře muzea a knihovny či kanceláře. Hejtmanství od záměru tehdy nakonec upustilo. Oprava památkově chráněné budovy bude nákladná. Podle odhadu z roku 2020 by stála zhruba 815 milionů Kč, ceny stavebních prací a materiálů od té doby výrazně vzrostly.

Hodnocení článku je 52 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Hanácká kasárna, stavba, aukce, prodej, Olomoucký kraj, Olomouc, Univerzita Palackého, KACPU

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pátý pokus o prodej Hanáckých kasáren v Olomouci: za rozlehlý komplex chce stát nejméně čtvrt miliardy  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.